Малките деца изцяло зависят от родителите си.

Процесът на възпитание представлява многостепенна система, основана на любов и уважение със спазване на специални правила и норми.

При взаимодействие с детето, трябва да се имат предвид възрастта и психофизиологичните му особености.

Това се отнася за изграждането на всякакви навици при децата, включително и самостоятелност.

Често родителите в желанието си да развият определени качества у своята рожба, правят грешки, като подменят нейните истински потребности със своите очаквания.

Как да развием самостоятелност у детето?

Важно е да се има предвид, че затова помагат не наставленията и указанията, а личният пример и преживяването на собствен опит.

Децата много добре запомнят информация и придобиват навик, когато имат право на избор и се чувстват способни. А това чувство може да се подкрепя от родителите с правилното отношение и поведение.

Грешките на родителите при възпитанието на децата

Основната грешка, която пречи на детето да се отдели и да се почувства самостоятелно е, че мама и татко твърде подценяват възможностите му.

То започва да пълзи, ходи и говори, а родителите настояват, че все още е прекалено малко за това.

В същото време детето продължава активно да опознава света, неговите постижения нарастват, заедно със стремежа да познава и да прави, нови непознати за него неща.

Задачата на родителите е да организират среда за детето така, че да може да я изследва, да я изучава, да получава информация безопасно и колкото се може повече.

За тази цел мама и татко трябва да са до него.

Развитие на детето – как да научим малчугана на самостоятелност

Веднага след раждането детето се намира в стадий на симбиоза или силно влияние от мама.

Това продължава до 2-2.5 години, към 3-тата година детето започва да се отделя от майката и да се осъзнава като самостоятелна личност.

Кризата на 3-тата година под название „аз съм сам“ е ярко потвърждение на това.

Именно през този период е важно детето да не бъде спирано да поучи от своята самостоятелност.

Родителите трябва да го насочват леко, да поощряват инициативата му, да дават информация за околните предмети и явления.

1. Поощрявайте инициативата му

Развитието на детето протича пълноценно, ако мама и татко забелязват и поощряват неговата инициатива.

Родителите не трябва да се страхуват, че детето може да падне или по някакъв друг начин да си навреди, когато се опитва да докопа някакъв предмет.

Напротив, не трябва да му забраняват да го прави, а трябва да организират безопасна среда и да бъдат до него.

Така децата разбират, че техният стремеж към самостоятелност е положителен, одобряван и ще искат да проявяват инициатива и в бъдеще.

2. Дайте право на избор

За да преминат децата успешно стадия на обособяване и отделяне от мама, трябва да им се дава право на избор. Това може да се прави във всяка битова ситуация.

Следва да се поинтересуваме какъв филм иска да гледа, къде иска да се разходи, какво иска за обяд.

В последния вариант е полезно детето да се научи да помага за приготвянето на храната.

Децата изпитват нужда да се чувстват важни и значими, като им се дава право на избор. Отличен начин това да им се покаже.

3. Съветвайте се с детето

Психологията на личността на детето е такава, че когато родителите вземат предвид неговото мнение, то започва да се чувства ценно като личност и придобива способност да се мисли творчески и самостоятелно.