Кърменето е най-добрата храна за децата. Именно в кърмата са съсредоточени всички необходими хранителни вещества, витамини, минерали за пълноценен растеж и развитие на детето. Освен това в кърмата на майката има антитела, предпазващи детето от агресивните фактори на външната среда. Намират се и противници, които говорят за вредата от кърменето и рисковете, на които кърмещите майки подлагат своите деца. Най-чести тези рискове са свързани със здравето на зъбите на най-малките. Така ли е всъщност и за какво е полезно кърменето за развитие на челюстно-костната система на детето?
Влияние върху развитието на зъбите на децата
Зъбите на децата, както и при възрастните, се състоят от неорганично вещество – хидроксиапатит, основното химическо вещество на емайла. Ca5PO43OH. Както се вижда от химичната формула – основните вещества в емайла са калций и фосфор. При прорязване на зъбите на децата, което се случва най-често в периода 4-7 месец, емайлът още е несъвършен и се нуждае от достатъчно количество минерали. Само при нормални количества може да се говори за пълноценно развитие на емайла на зъбите при децата.
Основният източник на минерали за децата е кърмата на майката, като минералите в нея са в най-удобната за усвояване форма. Това е причината детските специалисти да твърдят, че кърменето е най-доброто средство против кариес и неговите усложнения и средство, което помага за пълноценно развитие на зъбите на децата.
Ако сравним кърмата на майката и детските смеси, дори и най-адаптираните и качествени, последните отстъпват значително. Но с уговорката, че кърмещата майка се храни пълноценно.
Нощното кърмене – причина за кариес при най-малките
Зъбите на децата след прорязване, и известно време след това са най-уязвими пред лицето на агресивните фактори на устната кухина, а именно бактерии, които предизвикват кариес. Анатомо-физиологичните особености на детската възраст могат да обяснят доста широкото разпространение на ранния кариес при децата.
Много интернет ресурси обвиняват за това кърменето. Според някои майки, но и специалисти, именно нощното кърмене може да стане причина за кариес. Проблемът е, че кърменето рН в устната кухина на детето се променя към кисело. А след хранене на повърхността на емайла на зъбите на децата остава лепкав слой, съдържащ захар – отличителна хранителна среда за размножаване на кариесообразуваща флора. В съвкупност тези фактори стават и причина за кариес.
Но така ли е всъщност?
Изследвания, проведени от група детски зъболекари показват, че продължителното кърмене не е причина за кариес. Установило се, че лактозата, захарта от кърмата, на практика е единственият фактор, който не образува плака по зъбите. Това означава, че бактериалната флора няма хранителна среда.
Нападките на противниците на продължителното естествено кърмене и приведените от тях доводи имат много неточности и дори при просто детайлно и логическо разглеждане търпят крах. Не трябва да се забравя и фактът, че провокиращ фактор на кариеса е въведеното захранване – сладки зеленчукови и плодови пюрета и сокове.
Често захранването е вече въведено към момента на прорязване на зъбите и за формиране на кариес незаслужено се обвинява кърменето.
В този случай естественото кърмене е защитен фактори, тъй като освен удобни минерали детето получава и антитела, които помагат в борбата с различни инфекциозни агенти.
Кърмене и развитие на лицево-челюстен апарат
Полезно е не само за зъбите на децата, но спомага за пълноценен растеж и развитие на челюстите и за профилактика на придобити патологии на захапката.