Най-лошият съвет, който можем да дадем на човек, е незабавно да напусне зоната си на комфорт, защото повечето от нас обичат тази зона.

За тях това е място, където се случват истински чудеса. В зоната ни на комфорт са семейството, приятелите, работата, музиката, киното, велосипеда, фитнеса, парка – всичко, което ви дойде наум.

Всичко, което обичате. И на това безопасно място сме повече отворени за нови неща и за риск.

Сякаш чудесата се случват само тогава, когато излизаме извън пределите на зоната на комфорт. Но това е нелепо. Случват се и, когато сме в нея.

Защо се смята, че зоната на комфорт е нещо лошо? Защо през цялото време я изобразяват под формата на жалко кръгче с голям магически кръг?

Разбира се, всички ние искаме да вървим напред, да пробваме нещо ново, да се израстваме и т.н. Но не трябва да вярваме на множеството тренери по личностно развитие, че зоната на комфорт е нещо лошо.

Това не означава, че сте песимист, а по-скоро, че сте практичен човек. Като такъв е абсурдно да вярвате, че успехът идва веднага, когато напуснете пределите на комфорта.

А по-скоро в бавното приближаване към магията.

Къде са тези чудеса, за които постоянно говорят хората?

На повечето от нас ни се случва така, че постигаме най-доброто, намираме нови приятели, посещаваме нови места, когато не се безпокоим за пари.

Това съвсем не означава, че желаете да стоите на едно място, тъй като стагнацията е смъртна присъда.
В живота има различни периоди.

Понякога трябва да не се бърза, да поработи човек върху навиците си, върху характера си – да инвестира в себе си.

А понякога трябва да излезе и да опита късмета си. Животът е твърде кратък, че да се срамуваме. Но тези 2 периода са взаимно свързани.

Ако не работите над себе си, ако не ви достига увереност в собствените сили, никога няма да можете да рискувате.
Може би с години сте бленували да се занимавате с това, което правите сега.

Но вместо да избягате от зоната си на комфорт, което си е наистина страшно, почти със сигурност постепенно сте приемали все нови и нови предизвикателства.

Извън зоната на комфорт просто ви очаква много повече работа. Там никаква магия, никакво вълшебство. Само пот, кръв и сълзи.

Измислете собствен път за изход от зоната на комфорт

Повечето хора, които четат статии като тази, искат да постигнат нещо. Може би желаете да напуснете работа, за да започнете собствена дейност, да я развивате, да станете художник, да напишете книга, да се занимавате с нещо друго.

И скоро разбирате, че не е толкова просто. Така че защо искате да си усложнявате живота, като се занимавате с нещо, което ви кара да се чувствате некомфортно?

Вместо това започнете от самото начало. Изградете здрава основа. Подсигурете зоната си на комфорт, преди да започнете да правиш нещо, което те плаши.

Какъв трябва да бъде този фундамент?

Ако желаете да живеете без стрес, ще са ви необходими спестявания в случай, че нещо не тръгне според плана. Например, за да можете да живеете нормално и да не гладувате в следващите 6 месеца.

Само това ще бъде системата ви на безопасност.

Пресметнете разходите си и решете каква сума е нужно да натрупате за себе си. И дори не мислете да рискувате, докато в спестовната ви сметка не се появят пари.