За своето излишно тегло отдавна сме свикнали да обвиняваме въглехидратите. А ако е нямало за какво? С този въпрос се заеха американски диетолози. Ето какво установиха.

Много от нас, включително и лекари, са истински проповедници на нисковъглехидратните диети. Вярваме, че въглехидратите някак особено влияят на човешкия организъм, способствайки за ускоряването на свалянето на килограми и за изгарянето на калории.

Но тези, които са изпробвали върху себе си нискокалоричните диети на Аткинс и Дюкан могат да потвърдят, че успехът им е бил краткосрочен.

Група изследователи решили да проверят уникалността на безвъглехидратните диети, и не намерили нито едно доказателство, че въглехидратите като вълшебство водят до бързо сваляне на килограми.

Въглехидратно-инсулиновата хипотеза

Основният научен модел на нисковъглехидратния подход се базира на „въглехидратно-инсулиновата“ хипотеза, която се проповядва от журналиста Хари Топс, професорът от Харвардския университет Дейвид Лудвиг и други.

Диетата на сложни въглехидрати води до увеличаване на теглото, заради особен механизъм – въглехидратите повишават нивото на инсулина в организма, в резултат на което изгарянето на калории се преустановява.

Според тази хипотеза, трябва да намалите количеството на употребявани въглехидрати като калории и да ги замените с мазнини.

Това трябва да намали нивото на инсулина, да повиши количеството на изгорените калории.
Този метод възниква като алтернатива на класическия подход за отслабване, където количеството на приетите калории е ограничено.

Така, за най-добър резултат, вместо да се намалява количеството на приетите калории, следва просто да се заменят с други.
Въпреки че съществуват редица нискокалорични диети, техният успех все още не е научно доказан.

Повечето от тях се състоят в строгото съблюдаване и пресмятане на калории, проследяване на измененията в теглото и в получените резултати.

Истината е, че хората не могат постоянно да се придържат към назначените диети. И когато проблемът стига до промяна на менюто, възниква проблем.

Затова и очакваните резултати от диетата са изкривени. За причина служи човешкият фактор и някои пресмятания в стойностите.

Тестовете на нисковъглехидратната диета не се е увенчала с успех

Лекарите в процеса на изследване под ръководството на Кевин Хол от Националния институт по затлъстяване, се опитвали да изяснят дали с малко въглехидрати са причина за активно намаляване на количеството мазнини и за изгаряне на калории.

В рамките на 2 месеца Хол и неговите колеги наблюдавали 17 пациенти с наднормено тегло. Експериментът бил проведен в болница, което позволявало на специалисти внимателно да следят за всяко тяхно движение и внимателно да контролират менюто.

Диетолозите наричат този експеримент „златен стандарт“, доколкото при него се използват най-добрите технологии за измерване на разхода на енергия.

• За първия месец от изследване участниците се придържали специално към разработената базова диета, отчитаща техните предпочитания в храната, включващи дори сладки въглехидрати, извън пределите на болницата.
• В рамките на втория месец пациентите приемали същото количество калории и белтък, както и през първия, но и този път им били предложени повече мазнини, по-малко въглехидрати.

В резултат на намаляване на количеството въглехидрати в менюто учените успели да измерят нивото на инсулина на участниците, а също и свързаната с него загуба на енергия и мазнини.

Резултатите се оказали не толкова впечатляващи, както при нискокалоричните диети,
Била наблюдавана ежедневна секреция на инсулин, а именно понижение на нивото му през първата седмица и задържане на ниско ниво.

Също било забелязано леко краткотрайно повишение на разхода на енергия през първите 2 седмици след диетата с ниско съдържание на въглехидрати.