Наскоро в Бангладеш се ражда момченце, което изглежда като 80-годишен мъж. Има косми по гърба, малко сбръчкано тяло със твърде отпуснати мускули.

Лекарите смятат, че това е не просто външно сходство със старец, а е преждевременно, при това изключително бързо стареене.

А причина за него е рядкото заболяване прогерия или синдром на Хътчисън-Гилфорд. Тялото на детето образува анормален белтък, който кара клетките да стареят буквално пред очите ни.

Въпреки че момченцето едва ли ще започне да се подмладява както в Загадъчната история на Бенджамин Батън, неговите родители са щастливи от попълването на семейството.

А ние още веднъж се убеждаваме, че стареенето – това е биологически процес, който зависи не от нашето желание, дори за съжаление и от начина на живот.

До този извод достигат учени от Калифорнийския университет – този факт, че едни на 70 изглеждат като на 50, а други вече на 30 се чувстват като старци, не зависи от начина на живот.

Оказва се – 5% от нас са генетично програмирани за ранно стареене и преждевременна смърт, дори и да спазват всякакви правила за здравословен начин.

Вина за всичко това има вътрешния биологически часовник – при едни изостава, а при други толкова бърза, че е трудно да повярваш.

Ген на старостта съществува

Някои хора на генетично ниво имат повишен риск от преждевременна смърт, независимо какво пият или ядат, колко пушат и дали спортуват.

Учени анализирали ДНК данни на повече от 13 000 души в САЩ и Европа. И след това измерили скоростта на стареене на всеки един от тях, използвайки специален инструмент – епигенетичен часовник, разработен от един от авторите на изследването – Стивън Хорвът.

Този учен още през 2013 година създава механизъм, който позволява определянето приблизително кога човек ще умре – ще живее ли дълго или кратко.

Истината е, че самият учен не се досеща за това веднага. Епигенетичният часовник дълго време се е използвал за изучаване на стареенето на тъканите и на кръвта.

Можело да се проследи как именно се изменя ДНК на човека под въздействието на времето. Това създало и възможност да се определи точната биологична възраст на човека.

И чрез сравняване на хронологичната възраст на индивида с неговите биологични данни, учените могат да предскажат неговата продължителност на живота.

Резултатите от изследванията шокирали изследователите. 5% от участниците се оказали много по-стари, отколкото показвали данните им в документите за самоличност.

Генетично заложената голяма скорост на стареене на тяхното тяло довела до това, че при тях с 2 пъти се увеличавал риска от преждевременна смърт – в сравнение с тези, чиито часовници работели по-бавно.

Сега вече е ясно защо някои хора не доживяват до 100, въпреки че изглеждат и се чувстват отпочинали, от нищо не боледуват и продължават да бъдат физически активни. Възможно е моментът на смъртта им е да е бил 100 години, но от гледна точка на биологията.

Тенденциите се съхранявали, дори след отчитане на такива рискови фактори като пол, тютюнопушене, индекс на телесната маса, хронични заболявания и пр.

Алгоритмът, предложен от учените е достатъчно елементарен. Може, например да се сравнят 2-ма 60-годишни мъже, имащи еднакво стресова работа и еднакъв стаж с цигарите.

Да допуснем, че първият има максимална скорост на стареене, а вторият – средна. Въпреки сходният начин на живот, вероятността първият да умре в близките 10 години е 75%, а вторият – само 60%.