През януари смъртността от инфаркти и инсулти достига своя пик. Тази закономерност озадачава учените, но сега тайната на опасния месец е разгадана.
По-рано се смяташе, че зимните обостряния на сърдечно-съдовите заболявания са свързани със студовете, но това предположение се оказва грешно. Изследователи от университета на Южна Калифорния проучили смъртността от инфаркт на миокарда за периода от 1985 до 1996 в Лос Анджелис. Това е град с горещо лято и мека зима. Въпреки минималните колебания в температурата, през януари от инфаркт умирали 3 пъти повече хора.
След това учените анализирали 1.7 милиона смъртни акта – от 2005 до 2008 г, в 7 американски градове с различен климат. И картината била идентична – пикът на инфарктите настъпвал през януари.
Тези наблюдения били почти идентични с резултатите от други изследвания, проведени по целия свят, включително и във Великобритания. Това разкрило тайната на зимния пик на смъртността от сърдечно-съдови заболявания.
1. Замърсяване на въздуха
Съществува сезонен ритъм на замърсяване на въздуха. В големите градове нивото на токсичния азот достига пик именно през януари. Известно е, че азотният диоксид въздейства на дихателните пътища и на белите дробове. Променя състава на кръвта и понижава концентрациите на хемоглобин
Дори краткотрайното въздействие на замърсителите и на отпадните продукти от горенето на горивата се свързва със значително влошаване на здравето на населението. Вредните вещества постъпват в кръвта чрез белите дробове, инициират възпалителна реакция. Това може да доведе до образуване на кръвни съсиреци в артериите, а тромбозата на свой ред е основен рисков фактор за инфаркти и инсулти.
2. Грип
Още един неблагоприятен фактор са сезонните грипни епидемии и острите вирусни инфекции. Добре проучена е връзката между грипа и сърдечните заболявания. Инфекцията предизвиква възпаления в организма, което влияе на съсирването на кръвта. И създава условия за отлагане на плака по стените на коронарните артерии и предизвиква тяхното запушване.
Ваксинацията против грип е свързана с намаляване на хоспитализациите във връзка с инфаркти и инсулти. През 2016 г. започна 5-годишно клинично изследване, което ще провери ефективността на ваксината срещу грип за профилактика на сърдечно-съдови заболявания.
Други сериозни рискови фактори за инфаркт и инсулт са повишаването на нивата на холестерола, високото ниво на кръвното налягане и недостигът на витамин Д. В комбинация с упоменатия по-горе грип и замърсяване са прекия път към катастрофа.
3. Опасното януарско утро
Оказва се, че сърдечно-съдовата система страда не само от сезонните колебания, но и от ежедневните. Изследванията показват, че инфарктите и инсултите най-често се случват в първата половина на деня, между 6 часа и обяд.
Почти всяка клетка в организма има група гени, които действат като часовник. Тези циркадни помагат за регулиране на биологичните процеси, включително съсирването на кръвта и възпалението. С тяхна помощ тялото следва 24-часов ритъм и се адаптира към промените в околната среда. Нарушенията на вътрешните ритми може да предизвика различни заболявания. Изследване показва, че в понеделника след преминаването към лятно часово време инфарктите се увеличават с 24%, в сравнение с който и да е друг ден от годината.
За да премине зимата без проблеми, през януари трябва да сме нащрек. Да се обличаме според времето, да се наспиваме, да приемаме витамин Д, да стоим далеч от оживени централни улици и от интензивен градски трафик.