Поръчано от Асоциация на потребители изследване на 30 различни марки краве сирене показва, че в над 50% или 16 от тях водата е с над 70%, което показва, че производителите, за да държат по-ниски цени, вместо палмова мазнина, влагат повече вода.

Защо вместо сирене може да си купуваме скъпа вода

В други 10 от изследваните марки краве сирене водата също е над допустимите норми, които са по Български държавен стандарт, и е между 62 и 70%.

Още след 2010 г. бе въведено изискването да се разграничава истинското сирене, което е и произведено от краве мляко и продуктите, в които се съдържа палмова мазнина.

Съобразно промяната на правилата за етикетиране тогава тези продукти бяха обявени за имитиращи и задължително се обозначават като такива, за да заблуждават потребителите.

Близо 10 г. по-късно се оказва, че повечето от производителите у нас, поне на тези марки, от които са взети пробите, продължават с тактиките да предлагат на пазара млечни продукти, които са с качество, което не е като обявеното и така заблуждават потребителите.

От Асоциацията препоръчват, въз основа на резултатите от направените проби, да се въведе задължително изискване при изписването на етикетите на сирената да се изписва и какво е водното им съдържание. Тяхната препоръка се ограничава не само до посочване на съдържанието на вода в сирената, но и във всички млечни продукти.

Целта е да бъде опазено здравето на българските потребители и да не бъдат подвеждани относно качеството на продуктите, които консумират.

Какво трябва да се направи, за да се спре със скъпата вода

Съгласно изискванията, които са определени от Министерството на земеделието, храните и горите, и за тяхното спазване се следи от Агенцията по храните, и сега трябва да се правят изследвания на водното съдържание на млечните продукти. Производителите обаче не са длъжни да обявяват колко вода има в тях.

Сред препоръките на Асоциацията на потребителите към регулаторните органи е и да се правят по-чести изследвания за съдържанието на вода в млечните продукти. Аргументът им в тази посока, че подобни изследвания са много евтини, тъй като се търси процентно съдържание на вода, а не нещо друго, например, бактерия или вирус, за които си трябват реактиви, които са скъпи.

Изследване на проба колко % вода се съдържа в сирене е в порядъка на около 10-12 лв. за проба и такова би следвало да се прави на всяка партида, за да е ясно какво точно се пуска на пазара и стига до крайния потребител.

Пробите от 30-те вида марки са въз основа на краве сирене, закупено от търговски обекти за хранителни стоки от няколко големи градове в страната – София, Варна, Русе, Пловдив, Перник и от Велико Търново.

Нова тенденция ли е влагането на вода в кравето сирене

Целта е да се установи дали влагането на повече вода в кравето сирене е нова тенденция сред производителите или по-скоро е ограничено явление.

За допустимо водно съдържание в краве сирене при стандарт до 54%, се приеме максимум до 62% от тази стойност нагоре вече може да се говори за сериозно отклонение и необходима намеса от регулаторните органи.

От Асоциацията на потребителите отбелязват, че всички сирена, от които са взети проби са с цена под 10 лв. за кг., но това по никакъв начин не оправдава производителите.

И споменават, че провежданите от тях изследвания за водно съдържание в краве сирене от 2005 г. не показват отклонение при нито едно, през 2008 г. с повече вода са едва под 5% от изследваните, през 2011 г. се увеличават до близо 45%, спад до под 30% се отчита през 2016 г., а се стига до положението сега, при които 26 от 30 сирена са с повече вода, отколкото трябва.

При вземането на проби основният критерии е цената на бялото саламурено сирене да е под 10 лв. за кг. От Асоциацията на потребителите подробно описват и методологията на самото изследване – как са закупени, след това доставени в София, където е офисът на организацията и след това са изпратени в лаборатория за анализ.