Учени от Университетския колеж на Лондон са установили, че при нисък социално-икономически статус с възрастта по-бързо се понижават различните физиологични функции в сравнение с хората, които са по-обезпечени и стоят по-високо на социалната стълбица.

Защо състаряването е по-бързо, когато доходите са ниски

Предходни изследвания показват, че при ниски доходи неблагоприятните въздействия върху здравето от страна на външни фактори са по-значими и умират по-рано.

В своето ново изследване британски учени анализирали как бедността влияе на физиологията на човек.

В изследването участвали повече от 5000 мъже и жени, средната възраст на които е 64,4 години. Наблюдения са били водени в продължение на 8 години.

Учените се интересували от техния социално-икономически статус, а също и състоянието на техния организъм като цяло – физически възможности, сензорни функции, когнитивни функции, емоционално благополучие и други.

Според получените данни, хората, които са в долната част на социално-икономическата скала, демонстрират по-ниски резултати по всички показатели на възрастова функционалност.

При хората с ниски доходи е по-слаба силата на захват, функцията на белите дробове е отслабена, по-ниска е скоростта на ходене, по-бавно обработват информация и при тях е понижена изпълнителската функция.

Бедните и по-често изпитват недоволство от живота

По-често съобщават колко са недоволни от живота, отколкото материално обезпечените хора. Също тези, които разполагали с малко средства по-често имали проблеми със зрението и били по-склонни към депресия.

Получените данни не зависели от раса, пол, възраст и образование. Учените не успяват да дадат еднозначен отговор на въпроса защо бедните с възрастта губят функционалност по-бързо, отколкото техните богати връстници.

Изследователите предполагат, че това е в резултат на комбинация от фактори, сред които ограничен достъп до занятия, развиващи тялото и мозъка.

У нас представите за богатство и бедност са по-различни, отколкото във Великобритания, където е проведено изследването.

Ето защо е важна намесата на Министерството на труда и социалната политика, което организира програми за обучение и преквалификацията на хора, които са социално слаби, за да могат да излязат от порочния кръг, който ги води до по-бързо състаряване.