„Простуда на устните” – това е често срещан спътник на есенно-зимния период, когато имунитетът е особено уязвим. Много хора спокойно прекарват такива форми на херпеса, дори и не ги смятат за нещо сериозно.
Ако болезнените мехурчета се появяват обаче на половите органи, отношението към заболяването рязко се променя.
Особено ако генитален херпес се развие при бременна жена. Това може да е сериозна заплаха за живота на детето.
Възможни рискове и начини за тяхното отстраняване
Орален и генитален херпес – имат ли разлика
Херпес инфекцията е разпространена – по данни на статистиката, всеки трети човек е носител на вируса. Обикновеният херпес се съпровожда с образуване на болезнени яркочервени мехурчета с прозрачно съдържимо.
Възбудители на инфекцията – херпес вирус тип 1 и 2, като всеки тип има своя любима локализация.
Бузи, лигавица на устната кухина и устните – това е място за размножаване на 1-вия тип на вируса, чието друго наименование е лабиален.
Половите органи и областта на перинеума са най-подходящи за херпес вируса тип 2.
През последните години все по-често се регистрира генитален херпес, предизвикан от вирус тип 1, това означава, че разликата между провокаторите е доста условна, тъй като се предават или чрез пряк контакт с кожата или чрез лигавиците.
Не събуждайте спящия херпес
Още един важен момент: веднъж попаднал в организма, херпес вирусът не желае да го напусне, въпреки активното лечение.
Крие се в чувствителните клетки на чувствителните ганглии на нервната система и може да започне да се размножава под действието на най-различни провокиращи фактори, когато се понижава активността на имунитета.
Това служи и за причина за честите обостряния на инфекции по време на бременност. В период на очакване на детето имунната система на бъдещата майка е отслабена – това е необходимо, за да не се възприема плода като чуждо тяло.
Също организмът хаби своите ресурси за защита и поддържане на живота на детето, и затова става особено уязвим.
Други фактори, които могат да предизвикат обостряне на херпес инфекция:
- Преохлаждане;
- Стрес;
- Прекарани инфекциозни заболявания – вирусни инфекции, грип;
- Микротравми на половите органи;
- Хронична преумора и недохранване.
Херпес – заплаха за бъдещото дете
Херпесът влиза в групата на вътреутробните инфекции, също известни като TORCH-инфекции.
Това означава, че е изключително опасен за бъдещото дете, тъй като провокаторът лесно прониква чрез трансплацентарната бариера.
Ако жената е страдала от херпес, преди да забременее или се е заразила по-рано, вероятността от предаване на инфекцията на плода е около 1%.
При обостряне на инфекцията или заразяване през 2-рия и 3-тия триместър, рисковете са много по-високи.
Сред възможните последствия за херпеса за плода са:
- Микрофталмия – очните ябълки са с намалени размери;
- Задържане на умственото развитие;
- Хориоретинит – възпаление на кръвоносните съдове и на ретината на окото;
- Менингит;
- Ниско тегло при раждането;
- Енцефалит.
Най-опасна е дисеминираната форма на заболяването, при която се засягат повечето вътрешни органи и тъкани – главния мозък, черен дроб, сърце и кожа.
Смъртността в такъв случай достига 85%, а без лечение 65%, децата са със сериозни неврологични усложнения.
Как да се предпазим от херпес при бременност
За предотвратяване на заразяване с генитален херпес се препоръчва ограничаване на половите контакти към края на бременността.
Лекарите съветват да бъдем особено внимателни, в случай ако жената не знае дали е боледувала нейната половинка от херпес преди.
Следва да се избягва общуването с хора, които имат изразени проявления на кожен или на лабиален херпес. Възможно е пренасяне на инфекцията от кожата на лигавиците.
Не трябва да се забравя и за скрининга, който ще позволи откриване на херпес и на други болести от групата на TORCH-инфекциите в ранен стадий.
Още един ефективен начин за профилактика – това е ваксинация срещу вируса на обикновения херпес с помощта на специално създаден препарат.
По данни на изследователи ваксината е призната за ефективна и безопасна. Но ваксина може да се постави само преди забременяване – ако зачеването вече е станало, то тогава е противопоказна.