Двете инфекциозни отделения, предназначени за прием на заболели от COVID-19 в столицата, са препълнени и затова се налага да връщат пациенти и да ги насочват към други лечебни заведения.

Постъпилите в болница с COVID-19 нараснали 3 пъти

Това са COVID-19 отделенията на УМБАЛ Александровска и на УМБАЛ Св. Анна. До ситуацията се стигна, след като през последните 2 седмици постъпилите в болница се увеличиха с повече от 3 пъти.

В началото на юни те бяха намалели до около 120, а в четвъртък малко след полунощ информационната система отчете нов рекорд за епидемията у нас от 390 приети в болница.

Активните случаи се увеличиха до 1827 по данни от информационната система снощи, което означава, че около 20% имат нужда от медицинска помощ и този показател остава непроменен, по-точно това съотношение, макар и да имаше някои изключения.

Въпреки рекордът нови заразени вчера информационната система отчете лек спад на постъпилите в болница до 384.

След да припомним, че в края на май, началото на юни, преди да възникне огнището в Доспат, активните случаи бяха намалели до под 1000, което показваше явно затихване на епидемията, и на фона на намаляване на приетите в болница.

Спекулациите в социалните мрежи, че това било заради направените PCR тестове, изобщо не се потвърждава от останалите показатели, които са много важни – това са активните случаи, както и тези, които се нуждаят от медицинска помощ и съответно трябва да бъдат приети в болница.

Клиничните пътеки за COVID-19 отново не покриват целия разход

От Българския лекарски съюз неведнъж са коментирали, че предвидените клинични пътеки, които бяха създадени за лечение на болни от коронавирус от Надзорния съвет на НЗОК, не отразяват реалната себестойност на извършената медицинска дейност, което натоварва допълнително бюджетите на болниците, особено на по-малките, които нямат достатъчно апаратура и специалисти.

Примери за това са колективните искания на оставки на лекари и медицински персонал в МБАЛ Велинград, както и в Карлово, макар и там конкретно причината не беше свързана с липсата на средства за лечение на болни от коронавирус, а с недоволство, поради недобрата организация и постоянно променящи се заповеди на здравния министър.

Лъснаха и сериозни проблеми в недобре финансираните по-малки общински болници, като тази в Берковица, където всички лекари подадоха оставки, тъй като не са получавали заплати, но след среща със здравния министър беше постигнато споразумение.

Нещо подобно стана и в общинската болница в Каварна, където лекарите не бяха получавали заплати от януари тази година и се наложи общинският съвет да гласува допълнително средства за финансиране на разходите за заплати.

Столичните болници с достатъчен капацитет да поемат заболели

Основната концентрация на заболели е в София-град, което от една страна не е толкова тревожно, тъй като столичните болници са много и разполагат с достатъчен леглови капацитет да поемат и голям поток от заразени, при които симптоматиката налага да бъдат приети в лечебно заведение.

София-област, която се припокрива като административна единица със Столична голяма община, е с близо 1500 потвърдени случая на COVID-19, от които 60 са новите за последните 24 часа, тоест за четвъртък.

Логично е при толкова много потвърдени случая за изминалата седмица да се стигне до препълване на отделения, но само в някои болници.

По-тревожно би било, ако в по-малките населени места, възникне локално епидемично огнище, където лечебните заведения са с малък капацитет и се налага прехвърляне или изпращане на заболели, които вече са със симптоматика към болници в друг град.

Това вече се случи при възникването на големите огнища във Видин, новите заразени, които се нуждаеха от помощ, бяха изпращани в столични болници, както и в Ямбол, където областната МБАЛ още много малко и щеше да се превърне в огнище на коронавирусна инфекция.

В столичната болница МБАЛ Св. Анна т.нар.  COVID-19 отделение е с капацитет от 35 легла, на която по някакъв начин са вместени 40 заразени, от които 38 са в инфекциозния сектор, а останалите 2 са в тежко състояние, в реанимация.

Бившата окръжна болница в София увеличава леглата за COVID-19 от 20 на 35, след като отчита значително нарастване на постъпващите със симптоматика на коронавирус, налагаща болнично лечение.

Това е нов проблем, като не се знае докъде ще се стигне, но все пак има възможност и други болници в София да приемат болни с коронвирус, които трябва да бъдат приети в болница.