Facebook налага ограничителни мерки за възпрепятстване разпространението в социалната мрежа на продукти, свързани със здравето, предложението на които се основава на въвеждащи заблуди твърдения. Информацията за това се появи в официоза на компанията.
Facebook с кампания по масово триене на постове за лекарства
Според направеното съобщение, през последните месеци са направени 2 нововъведения, свързани с ограничаване на постовете или със сензационни заявления, касаещи здравето.
Сред тези постове за чудодейни лекарства и други продукти и услуги, свързани с недостоверна информация, например, за таблетки за отслабване.
Компанията днес е под увеличаващ се регулаторен натиск, което е свързано с изискванията за прочистване на платформата от фалшиви новини, дезинформация и разпространение на съобщения, въвеждащи в заблуждение.
Подобни претенции към социалните мрежи напоследък бяха отправени от много медии, според някои от тях Facebook и платформата за видео споделяне са пълни с вредна информация за здравето.
Според продуктовият мениджър на Фейсбук хората не харесват постове със сензационна информация, а съдържанието със спам и плашещ характер е вредно за цялата платформа.
Нововъведенията не би трябвало да повлияят много на потребителите.
В подобни промени в алгоритъма на социалната мрежа може би има известен смисъл, тъй като през последните години представянето на различни чудодейни рецепти придоби заплашителен характер.
Самолечението е противопоказно, това е неотменимо правило
Припомняме и на нашите читатели, че самолечението е противопоказно, при подозрение за здравословен проблем, следва на първо място да се обръщаме към личния лекар.
Според българските закони в сферата на здравеопазване това е специалистът, който трябва да прецени дали нашите оплаквания са основателни или по-скоро плод на въображение или киберхондрия, а може би и синдром на студента по медицина от втори курс.
Ако наистина се прецени, че симптомите са подозрителни и сигнализират за здравословен проблем, се дава направление, което да използваме при специалист.
Тази хипотеза е възможна при валидна здравна осигуровка. Ако поради някаква причина попадаме в категорията на здравно неосигурените, е необходимо да си плащаме за прегледите в пълен размер.
Проблемът в такъв случай е, че невинаги сме наясно от какъв специалист се нуждаем – да отидем на невролог, а всъщност да ни трябва ендокринолог, е напразна загуба на пари и на време за прегледи.