Главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев разкри, че данните, които бяха от информационната система за рекорден брой жертви на COVID-19, невиждан през целия период на епидемията, не са верни.

Късното въвеждане на данните е причина за фалшивия рекорд

Касае за натрупване на случаите на летален изход, причината за това са почивните дни, като за понеделник е въведен общият брой от предходните дни и така се е стигнало до този фалшив рекорд, който естествено беше разтълкуван като много лош показател на епидемиологичната обстановка в страната.

Следва да се съобрази, че тази данни се преглеждат и от всички други държави, затова трябва много да се внимава какво се пуска в информационната система.

Според д-р Кунчев късното въвеждане на данните за случаите на летален изход и включването им към тези от 24 август представлява грубо погазване на стандартите, които са утвърдени от Оперативния щаб, за обявяване на тоз показател.

Планира се проверка по повод фалшивият рекорд починали, според д-р Кунчев ще бъдат открити онези, които са вкарали данните с голямо закъснение, предвидени са и наказания за тях.

Не е фатално късното въвеждане, но не трябва да се забравя за колко чувствителна информация става дума и всяко едно подобно грешно публикувано създава допълнителни основания за съмнения.

Основанията за съмнения сред хората се увеличават

Немалко хора и без това се съмняват, че се правят с манипулации и сега, като им бъде казано, че рекордът починали не е реален, то поводите да не вярват стават още повече.

Д-р Кунчев разясни, че всяка референтна лаборатория и болница качват данните от деня, според указанията до 22 часа,  а обновяването на системата е след полунощ, като напоследък се случват и закъснения. Едва сутринта се обновяват данните за заразените.

Ако се спазват указанията за публикуване от лаборатории и болници, то до такива големи отклонения няма да се стига.

Д-р Кунчев коментира и ситуацията с предпазните средства, като за момента всички болници разполагат с толкова от колкото имат нужда, но обърна внимание на умората, която се е натрупала сред персонала, особено в РЗИ.

Служителите са на предела на силите си, тъй като не са 3-4 месеца, а вече навлизаме в 8-мия месец на епидемията.