Бактерията, отговорна за развитие на няколко вида гастрит, язва и рак на стомаха, стана 2 пъти по-устойчива на антибиотици за 20 години. За това учените обявиха на мероприятието „Седмица на Обединените европейски гастроентеролози” в Барселона.

H.Pylori най-устойчива на антибиотици в Южна Европа

В своя труд учените анализирали данни за лечението на 1232 души от 18 европейски страни. Те се фокусират върху устойчивостта на бактерията Хеликобактер пилори към антибиотици, които обикновено се използват за лечение на болести, които тя предизвиква.

H. pylori е патогенна бактерия, която може да колонизира стомашната лигавица и дванадесетопръстника. Инфектирането е свързано с гастрит, язва на стомаха и на дванадесетопръстника и рак на тези органи. При повечето хора тази инфекция протича безсимптомно.

Хеликобактерната инфекция е една от най-разпространените в света, среща се при приблизително половината от хората.

През 2017 г. СЗО определи устойчивата към кларитромицин хеликобактерна инфекция като приоритет при разработването на нови антибактериални препарати.

Учените установиха, че устойчивостта на H. Pylori към кларитромицин, едно от най-добре проучените средства срещу тази инфекция, се е увеличила от 9,9% през 1998 г. до 21,6% през 2018 г. Също се отчита нарастване на резистентността на тези бактерии към левофлоксацин и метронидазол.

Защо хеликобактерната инфекция се лекува много трудно

Хеликобактерната инфекция е доста трудна за лечение, тъй като изисква комбинация от лекарства. С темпото на нарастване на резистентността към разпространените антибиотици приблизително 1% на година възможностите за лечение на тази инфекция намаляват, ако не бъдат разработени нови методи.

Намалената ефективност на текущата терапия може да способства за нарастване разпространението на рак на стомаха и на дванадесетопръстника.

Изследването също показва, че разпространението на резистентността на H.Pylori към антибиотици е най-високо в Южна Европа – Италия, Хърватия и Гърция. Учените отбелязват, че в тези държави масово се изписват антибиотици, когато няма нужда от тях, например, при вирусни заболявания на горните дихателни пътища.

На мероприятието в Барселона не се споменава за ситуацията с антибиотичната резистентност и у нас по отношение на H.pylori, но може да се предложи, че е сходна с тази на южната ни съседка.