Хранителното натравяне, известно още като хранителна интоксикация, е често срещано състояние, което възниква при консумация на замърсена или неправилно съхранявана храна.

Това състояние може да варира от леко до тежко, в зависимост от вида на замърсителя и имунната система на засегнатото лице.

Рискът е особено висок през летните месеци, ето защо е добре да си припомним всички важни неща, които трябва да се знает по въпроса, именно сега, в разгара на лятото.

Какво трябва да знаем за хранителното натравяне

Хранителното натравяне се причинява от консумация на храна или напитки, които са заразени с патогени като бактерии, вируси, паразити или токсини.

Най-честите причинители на хранителни натравяния включват бактерии като Salmonella, Escherichia coli (E. coli), Campylobacter и Listeria, както и вируси от типа на норовирусите.

Какви са симптомите на хранително натравяне

Симптомите на хранителното натравяне могат да се проявят в рамките на няколко часа до няколко дни след консумацията на заразената храна, в зависимост от това какъв е проблемът в конкретния случай. Въпреки това, те са доста характерни и най-често включват следното:

Гадене и повръщане

Това са едни от най-честите симптоми и обикновено са първите признаци на хранително натравяне;

Диария

Редките изпражнения, понякога съпроводени с кръв, са типичен симптом на хранително натравяне;

Коремни болки и крампи

Болките в корема могат да бъдат остри и продължителни, често придружени от спазми;

Температура

Високата температура може да бъде признак на сериозна инфекция и налага медицинска намеса;

Общо неразположение и слабост

Умората и общата слабост са много често срещани, тъй като тялото се опитва да се пребори с инфекцията.

За колко време отминава хранителното натравяне

Продължителността на хранителното натравяне зависи от причинителя на инфекцията и здравословното състояние на индивида.

В повечето случаи симптомите изчезват в рамките на няколко часа до няколко дни.

При по-сериозни инфекции, като тези причинени от E. coli или Listeria, възстановяването може да отнеме седмици и дори да изисква медицинска намеса.

Как да облекчим състоянието

При леко до умерено хранително натравяне, облекчаването на състоянието включва няколко много важни момента.

Едно от най-важните неща е поддържането на добро ниво на хидратация. При повръщане и диария тялото губи много течности и електролити, което може да доведе до дехидратация. Пийте много вода, бистри бульони, орален рехидратационен разтвор или електролитни напитки, за да възстановите загубените течности и соли.

Дайте почивка на тялото си. Това е важно за възстановяването му. Избягвайте физически активности, докато симптомите не отшумят.

Когато стомахът започне да се успокоява, започнете с лесно смилаеми храни като сухар, ориз, варени картофи, банани и ябълков сос. Избягвайте мазни, пържени и пикантни храни, които могат да раздразнят стомаха отново.

Кофеинът, алкохолът, млечните продукти и сладките напитки могат да влошат симптомите и трябва да се избягват, докато не се почувствате по-добре.

Пробиотиците, които съдържат полезни бактерии, могат да помогнат за възстановяване на нормалната чревна флора и да подобрят храносмилането. Те се намират в киселото мляко, кефира и пробиотичните добавки.

Кога да се обърнем към лекар

Трябва да потърсите медицинска помощ в следните случаи:

  • Ако симптомите продължават повече от няколко дни;
  • Ако имате силна коремна болка или висока температура;
  • Ако забележите кръв в изпражненията;
  • Ако забележите тъмни, катранени изпражнения;
  • Ако изпитвате признаци на дехидратация като сухота в устата, намалено уриниране, силна жажда и световъртеж;
  • Ако сте бременна, възрастен човек или имате хронични здравословни проблеми, като диабет или отслабена имунна система, тъй като тези групи са по-уязвими към усложнения от хранително натравяне.

Кои храни предизвикват хранителни натравяния

Някои храни са по-склонни да предизвикат хранителни натравяния, особено ако не са приготвени или съхранени правилно:

Сурово или недопечено месо

Пилешко, свинско и говеждо месо, което не е готвено на температура, достатъчно висока за унищожаване на бактерии (включително и във вътрешните слоеве на парчетата месо), може да бъде източник на инфекции;

Сурова риба и морски дарове

Суши, миди и други морски дарове могат да съдържат патогени като Salmonella или паразити, ако не са обработени правилно;

Непастьоризирано мляко и млечни продукти

Те могат да съдържат бактерии като Listeria и E. coli;

Яйца

Суровите или недостатъчно сготвени яйца могат да съдържат Salmonella. Това важи и за храни, съдържащи сурови яйца, като майонеза и тирамису;

Продукти, които изискват охлаждане

Салати, сандвичи и други храни, които трябва да се съхраняват в хладилник, могат да се замърсят с бактерии, ако останат на стайна температура прекалено дълго.

Кои храни могат да се консумират след срока на опаковката

Някои храни могат да бъдат безопасни за консумация след изтичане на срока на годност, стига да не показват признаци на разваляне. Важно е да разберем разликата между "най-добър до" и "употребете до".

"Най-добър до" указва срока, до който продуктът ще бъде с най-добро качество, докато "употребете до" означава срока, до който продуктът трябва да бъде консумиран поради безопасност.

Сухи храни

Продукти като паста, ориз, боб и леща обикновено са безопасни за консумация след изтичане на срока на годност, ако са съхранявани правилно и не показват признаци на плесен или влага;

Консервирани храни

Консервираните храни могат да бъдат безопасни за консумация дори след изтичане на срока на годност, стига консервата да не е повредена, ръждясала или издутата;

Замразени храни

Замразените храни могат да запазят безопасността си за дълъг период от време, но качеството им може да се влоши след изтичане на срока на годност.