Неведнъж в Lechenie.bg сме разисквали проблема с врасналия нокът, който е един най-често срещаните с пръстите на краката, заедно с гъбичките на ноктите.
При справка из онлайн пространството човек може да намери голямо количество информация, предлагаща решение на този проблем.
Въз основа на анализа на по-достоверните източници може да се заключи, като се има предвид, че професионалисти хирурзи също са писали по темата, врасналият нокът може да се излекува у дома, докато меките тъкани на пръста не са се инфектирали.
Повдигаме отново темата, провокирани от писмото на нашата читателка, която разказва историята на нейния 22-годишен син, който повече от 2 години се борил с врасналия нокът и свързаните с него болки и кървене от хроничната рана, която се формира.
Всичко започва в късната есен на 2014 година, когато младият мъж решава, че иска да води по-здравословен начин на живот, и започва да се придържа към правилото да изминава всеки ден по 6-8 километра, и тъй като живее в Пловдив, се разхождал по калдъръма на близкото тепе.
Конкретната причина не е съвсем ясна, но се предполага, че са неудобни маратонки с твърд плат, който се забива странично на нокътното ложе, и с времето предизвиква деформация и врастване на нокътя на левия крак.
За възникване на проблема допринася и преминаването по калдъръма в Стария град на Пловдив, който при по-бързо движение в посока надолу неизбежно води до набиване на краката, ако се носят маратонки с ниска подметка, тъй като кракът може да се изкриви по камъните и това да допринесе за деформацията и впоследствие за врастването.
Младежът не обръща внимание на проблема няколко месеца, и едва към края на февруари следващата година започва да го превързва и да го третира с йодна тинктура, и да превързва раната с бинт, слага и антибиотична пудра.
Но продължителното третиране с нея – месец-два, води до потъмняване на нокътя и разрушаването му, след което започва да израства нов.
Кървенето от раната спира и растежът на новия нокът дава надежди, че проблемът ще се реши от само себе си, докато младежът не решава, че е време да започне да тренира по-сериозно – като прави чести кросове из гората, в резултат нокътят – започва отново да кърви, и по-точно кървенето е изпод този, който вече пада.
Честите бягания влошават положението и се появява болка в нокътя, младежът мисли, че може да се дължи на мръсотията, която се е натрупала между двата нокътя, и решава изреже падащият нокът, преди да е паднал сам.
Това се оказва грешка, тъй като малката почти невидима рана, от която понякога кърви, увеличава размерите си, формира се и гранулатационна тъкан, която стои като подутина от страни на нокътното ложе.
Инфекцията се успокоява през нощта, но при по-сериозно натоварване на крака – продължително ходене и бягане – от раната кърви и се появява болка, спасението се бани със слаб разтвор на калиев перманганат или морска сол, а също мазането със средството за изтегляне на гнойта - Ихтиол.
Така минава зимата на 2015-2016, надеждата за самоизлекуване на врасналия нокът идва с наближаването на плажния сезон.
Но се оказва, че морската вода не само не може да се излекува раната, а напротив, дори я дразни, и започва да кърви от нея.
Въпреки че майката на младежа настоява да отиде на лекар, той отлага, тъй като една евентуална операция налага човек да остане известно време за домашно лечение, и да не излиза навън.
В крайна сметка, младият мъж се решава и отива на хирург, който е категоричен - операция, дори изразява опасения, че инфекцията може да е стигнала до костта, тъй като е много стара, и вече е станала хронична, което би наложило много по-сложна интервенция.
Но рентгенова снимка показва, че костта не е засегната. Нокът е опериран, премахната е дълбоко врасналата част, превърнала се в източник на хронична инфекция.