Има хиляди възможни процедури, които обещават да те отърват от белези по лицето. Да не споменаваме видовете кремове и серуми за тази цел.

В повечето случаи тези козметични методи не помагат, а парите ни не се връщат. Много от професионалистите в тази сфера са на мнение, че едно от най-ефективните методи за справяне с тези проблеми е интервенцията дермабразио. Затова днес ще ви запознаем със същността на процедурата.

Какво е дермабразио?

Това е метод за терапия, който се състои в отстраняване на повърхностните кожни слоеве с помощта на специални устройства. Контролираното премахване на повърхностните слоеве на кожата цели да предизвика активиране на процесите на регенерация.

Увредената кожа се замества с „нова“ кожа без дефекти. Процедурата трябва задължително да се извърши от дипломиран лекар дерматолог, изкарал специален курс по дермабразио.

Имайте предвид, че популярното напоследък микродермабразио е различно от това, за което четете днес. Микродермабразиото е по-безболезнено и с по-кратък възстановителен период, но е и доста по-скъпо и може да се извърши от козметик или медицинска сестра.

При микродермабразиото резултатите не винаги са добри, тъй като изискванията за специалиста, извършващ процедурата не са толкова високи.

Как се извършва процедурата?

Дермабразио може да се извърши както върху малки участъци от кожата, така и върху обширни зони. Лекарят, извършващ процедурата може да прецени дали ще са необходими още етапи на лечение.

Обикновено продължителността на процедурата е в рамките на 30 до 60 минути. Провежда се в специализирана клиника с необходимите условия.

Необходим е период от около 20 дни за пълна регенерация, но възстановителният период се преценя най-точно от лекуващия дерматолог. В този период пациентите не бива да се натоварват и да се излагат на пряка слънчева светлина.

За провеждане на процедурата специалистът използва шмиргел с диамантени частици или груба телена четка със завъртащ се накрайник за отстраняване на повърхностните дермални слоеве.

Провежда се най-често под локална упойка, лидокаин, но при някои случаи се използва и пълна упойка.

Кога се препоръчва

  • Отстраняване на белези, вследствие на тежки форми на акне;
  • При наличие на малки кисти или епидермални „възелчета“;
  • За премахване на повърхностни белези в резултат от травма или хирургична интервенция;
  • При нелекувана ринофима – хронично състояние, при което се наблюдава уголемяване и зачервяване на носа, заради неправилно третирана розацея;
  • За отстраняване на потенциални предракови (предканцерозни) състояния, каквото е актичната кератоза;Фини линии и дълбоки мимически бръчки;
  • За премахване на малки татуировки (много рядко).