Злокачествените образувания са сериозни заболявания, като в световен мащаб най-малко 10 000 000 души, годишно, научават за страшната диагноза. Най-често срещаните видове рак са на белите дробове, кожата, простата, дебелото черво и гърдата.
Днес, обаче ще говорим за един от по-рядко срещаните видове злокачествени образувания, който обаче преобръщат съдбата на все повече хора всяка година – холангиокарциномът.
За какво са отговорни жлъчката и жлъчните пътища
Жлъчната система, за тези от вас, които не са запознати, не се състои само от жлъчния мехур. Т.нар билиарно дърво се състои от черния дроб, жлъчния мехур и жлъчните пътища, делящи се интрахепатални (разположени в самия черен дроб) и екстрахепатални (излизащи извън черния дроб). Тези структури са отговорни за производството, съхраняването и освобождаването на жлъчката, която подпомага смилането и резорбцията на мазнините от приетата храна.
Кои части на жлъчната система засягат холангиокарциномите
Холангиокарциномите са злокачествени образувания, които се срещат интрахепатално и екстрахепатално. Екстрахепаталните се делят на дистални и перихиларни.
Перихиларният холангиокарцином, по-познат като тумор на Клацкин, са по-часто срещани, в сравнение с останалите видове. Този тип злокачествен тумор се локализира на мястото, където се разделят (бифуркацията ) на десния и левия чернодробен канал. Интрахепаталните (както подсказва и наименованието им) се локализират в жлъчните пътища, разположени в самия черен дроб.
Дисталните екстрахепатални са разположени в близост до панкреаса.
Кои са рисковите фактори за развитие на холангиокарциноми
Много от пациентите, диагностицирани с такъв тип злокачествени образувания, не са съобщили да са били подложени на някои от рисковите фактори, които ще изброим по-долу. Все пак, трябва да сте наясно, че ако притежавате някои от вредните навици и медицинските състояния, които ще опишем, е добре да се подлагате на редовни профилактични прегледи.
Един от най-застрашаващите фактори е холангитът. Това е възпалителна болест на жлъчните пътища. Други заболявания, които покачват значително риска от развитие на холангиокарцином са вирусните хепатити, чернодробната цироза, паразитни заболявания, засягащи черния дроб, както и някои вродени чернодробни аномалии.
Кои са симптомите, подсказващи за наличие на тумора
Сред най-често срещаните симптоми са:
- Обща загуба на тегло;
- Сърбеж по цялото тяло;
- Пожълтяване на кожата и очите (жълтеница);
- Промяна в цвета на изпражненията (те придобиват светъл цвят);
- Болки в коремната област;
- Повишени нива на някои маркери в кръвните изследвания: билирубин, алкална фосфатаза и гама глутамил трансфераза;
- И др.
Има ли лечение и каква е прогнозата
Счита се, че този вид карцином е със сравнително лоша прогноза, особено за пациентите с история на склерозиращ холангит. Въпреки това, съвременните медицински практики, показват резултати на все по-дълга преживяемост сред засегнатите.
Лечението на тези злокачествени тумори е хирурично, като на този етап се смята, че единствено този подход дава положителни резултати в лечението.