Толкова се страхуваме да не се разболеем, че постоянно се презастраховаме, но понякога съвсем не е нужно.
Оживени места, колега с температура точно зад нас, отворен прозорец – иска ни се да скрием себе си и детето буквално от всичко. Но много неща не са толкова опасни, колкото ни се струва.
Защо опасността от настинки се преувеличава толкова
Сезонни настинки
Всяка зима по телевизията и по Интернет започват рекламите на магически средства против настинки.
Медиите напомнят, че при студено време вероятността да се разболеем е изключително голяма, затова спешно трябва да се запасим с аспирин, мед и джинджифил. Повечето лекари обаче са против такова запасяване.
Да, през зимата, в помещенията, където има парно отопление, размножаването на вирусите е по-лесно.
Но и през пролетта недостигът на слънце през зимата дава своето отражение, както и липсата на витамини, през лятото на дневен ред са вирусите, които повалят нас и по-често децата на морето.
През есента – отново застудяване и страшните сезонни настинки.
Необходимо ли е да се затваряме в стерилна кутия, или да живеем нормален живот през цялата година.
Въздушни течения
Отворените прозорци са главният враг на майки, баби и хора с отслабен имунитет и богата фантазия.
От струите на движещия се свеж въздух детето не може да получи вирусно заболяване, но все пак е добре да не оставяме прозорците през зимните месеци продължително време отворени.
Истина има само в това, че имунитетът може да се понижи на фона на силно преохлаждане, но вятърът, който духа от прозореца едва ли ще доведе до него.
Контакт с болни
Кихащо дете в градината. Кашлящ мъж на спирката. Колега, който се е върнал от болнични, но някак подозрително подсмърча. Остава да си сложим противогаз и да не допускаме никого до себе си.
Да, болният човек несъмнено е източник на вируси, но това не е 100% гаранция, че ще се заразим.
Особено ако не пием от една чаша или не стоим дълго в непосредствена близост до него.
Носителят на вируса става заразен около ден преди появата на първите симптоми.
Решението е или да се боим от всички или да не го мислим, да се разхождаме повече, да се наспиваме и по-често да си мием ръцете – така унищожаваме всички вируси, които са попаднали върху нас.
Студени напитки
Отново същата история като с теченията – нито чаша сок с лед, нито дори сладолед през най-студения зимен ден няма да ни навредят, ако не сме подгизнали до кости.
Децата, на които се дават храни и напитки на стайна температура или леко охладени, по-рядко се оплакват от болно гърло.
Някои лекари при болки в гърлото препоръчват не топли, а студени напитки – те благотворно въздействат на възпалените сливици.
Липса на маска и на промивки с физиологичен разтвор
Носенето на маски за профилактика на остри вирусни инфекции е доста спорна практика. Слага си я болен, който не желае да зарази околните.
Най-важното е да се сменя на всеки 2 часа, а здрав човек получава единствено спарен въздух и никакви други бонуси от носенето ѝ.
Що се отнася до физиологичен разтвор, с който да промиваме носа, да, спомага за предпазване от вируси и бактерии, които проникват през ноздрите.
Устата, която е с по-голямо пространство, обаче също е изложена на действието на вирусите. Затова и да си промиваме носа всеки ден с морска вода, това съвсем не е гаранция, че няма да се разболеем, дори напротив.
Ако прекаляваме с промивките на носа, това може да се отрази неблагоприятно на неговата лигавица, и да я направи по-уязвима за вируси и бактерии.
Затова решението през зимните месеци отново се базира на принципа на умереността.
Просто не трябва да се задържаме твърде много в затворени помещения. Дори и да работим в офис, добре е на всеки час работа да излизаме навън, на чист въздух.
За обществения транспорт, който ползваме сутрин и след работа, пътуването обикновено не отнема повече от час, затова не ни грози сериозен риск от заразяване, стига да сме се наспали и да се храним пълноценно.