Участниците в изследването носили защитни средства около 6 часа дневно. Специфично главоболие се развило при повечето от тях.

Как защитните средства докарват главоболие при задължително носене

Продължителното използване на индивидуални защитни средства – очила, щитове и респиратори, могат да предизвикат главоболие при здравните работници, които са ангажирани в борбата с COVID-19.

Изследването, което анализира главоболието при здравните работници в сингапурска болница, бе публикувано в списание Headache.

Лекарите, които работят на първа линия в борбата с новия коронавирус, това са както работещите във вътрешните отделения, така и специализираните и тези за интензивна терапия, са задължени да носят индивидуални защитни средства.

В изследването участват 158 лекари, парамедици и медицински сестри от болницата на Националния университет на Сингапур.

Те работели във вътрешни отделения, както в специализирани и такива за интензивна терапия, където би трябвало да се използват индивидуални защитни средства.

Средно здравните работници, участващи в изследванията, носели маски N95 и очила по 6 часа дневно. За главоболие, възникнало при тези условия на работа, на учените съобщават 128 души – 81%.

Как лекарите се борят с главоболието от предпазни средства

При повечето от участниците в изследването главоболието било леко – 71,9%. При 23,4% от участниците се наблюдавали симптоми, свързани с мигрена – фоточувствителност, гадене, повръщане, дискомфорт при движение, неприятни усещания в шията.

Участниците в изследването, които страдали от главоболие, е по-вероятно да са страдали от нея и при носене на средства за защита. Обикновено болката започвала още от първия час на работа.

Голяма част от здравните работници не използвали обезболяващи, за да се справят с това главоболие.

Сред съпътстващите фактори, които биха могли да предизвикат главоболие, лекарите посочват липса на сън, обезводняване, стрес, нередовно хранене.

Когато болниците в Италия се претовариха, заради големия поток от болни от COVID-19, в снимките се появиха снимки на белезите, които оставят по лицата на лекарите, очилата, които са принудени да носят по цял ден.

Това предизвика вълна от споделяния в знак на съчувствие и подкрепа за специалистите, които са на първа линия в борбата с коронавируса.