Дневната сънливост е проблем, който е познат на много от работещите в офис. Съществуват десетки причини за неговото развитие.
Да се събудиш и да се включиш в работния режим, особено през зимата, е много трудно. Но никой не иска да излиза от работен ритъм за 3 месеца. Затова трябва предварително да сме наясно с причините за този проблем, за да можем навреме да им повлияем. Кои са основните катализатори на дневната сънливост?
1. Сезонен фактор
Денят през зимата намалява значително, което е причина за недостиг на слънчева светлина и на витамин Д. Освен това голяма част от светлата част на денонощието човек прекарва в затворено помещение. Липсата на необходимо светлина стимулира образуването на хормона на съня мелатонин. Паралелно с това се понижават нивата на хормона на радостта – серотонин. И на човек започва да му се приспива, дори и през деня. Нуждата от сън изнервя и уморява човека.
Не всички можем просто да не ходим на работа, затова се налага да си преразгледаме режима. Препоръчително е да прекарва повече време навън, да правим редовни почивки в работата и да излизаме на чист въздух. Дори 10-15 минути навън помагат за значително ободряване. Препоръчителна е и светлинната терапия. Използват се специални лампи или светещи кутии, които светят в бяло-светлосиньо, подобно на естествената светлина.
2. Болезнен сън
Често сънливостта се появява, ако човек е неразположен. Например, от прием на обезболяващи, и от изтощение, предизвикано от заболяване.
Ако сънливостта е свързана със здравословен проблем, няма смисъл да се борим с нея. Най-добре е да вземем болничен или няколко дни отпуск за възвръщане на силите.
3. Нощно безсъние
Ако през нощта човек не спи добре, постоянно се събужда, сънува кошмари, и на сутринта не се чувства отпочинал, е съвсем нормално през деня да му се спи. Балансът между отдих и работа не трябва да се нарушава. Ако дълго време хроничното безсъние се игнорира, последствията може да са много неблагоприятни. Мозъкът може да блокира буквално в движение. Много хора заспиват в градския транспорт, това може да се случи, дори на ескалатора.
4. Недостиг на кислород
Липсата на кислород е неприятно за организма състояние. Мозъкът не може да функционира пълноценно без кислород. И нито една система не може да просъществува дълго без него. Хипоксия можем да получим много лесно. Достатъчно е да стоим цял ден в затворено помещение, което не се проветрява и с много хора. На фона на липсата на проветряване и разходки навън се развива активен кислороден глад. От него на човек не само му доспива, но и се появява главоболие, проблеми с паметта, човек се чувства изтощен, потиснат.
За да не стига до там, трябва да проветряваме помещенията, в които прекарваме по-дълго време. С колегите винаги можете да се разберете за определен график. Достатъчно е прозореца да се отваря за по 10 минути 2 пъти дневно.
5. Активно гладуване
Хората, които се подлагат на различни диети, често са сънливи през деня. Зелевите супи и салати, суровите моркови, настърганите тиквички – всички тези храни помагат за постигат на перфектната форма на талията и бедрата. Небалансираното хранене обаче кара организма да премине на режим на спестяване на енергия. Понижаването на кръвната захар повишава раздразнителността и на човек му се приспива.