На фона на тревожната ситуация във Франция, у нас ситуацията изглежда относително спокойна, тъй като новите заразени са точно толкова, колкото и ден по-рано – 157.
Без промяна на заразените спрямо 28 август
Според изчисленията на Оперативния щаб това трябваше да стане до 31 август, а то стана няколко дни преди месецът да завърши.
Същевременно излекуваните отново са повече, отколкото са новите случаи, което естествено води и до спад реално заболелите. Общият им брой надхвърли 11200.
Активните към момента са 4231 и се задържат на около тези стойности през последните дни, макар и през последните няколко да се наблюдава отчетлив спад, предвид повечето излекуваните от нови заразени.
За истинско затихване на епидемията ще може да се заговори едва, когато се понижат до под 4000, а връщане към стойностите, които сочат почти пълно изчистване на страната от COVID-19 едва, когато паднат под 1000.
Също така намаление се наблюдава и при хоспитализираните, като според новите данни те са 712, в интензивно отделение пък са 59, като броят им върви надолу.
Друг ключов показател, броят на направените тестове също върви към достигането на ключов праг от 400 000, най-вероятно това ще стане днес, макар и да зависи колко тестове ще бъдат направени.
Преборилите инфекцията за изминалото денонощие са 187 или с 30 повече от установените положителни проби.
Ключов праг бе преминат след обявяването на данните от 28 август и при друг негативен показател, това е смъртността, като новите случаи на летален изход са 9, твърде много са за нашата малка страна.
За сравнение с Франция, там починалите са 19 при население от над 66 млн. души и над 7000 нови заразени.
Разликата в броя на населението между България и Франция е близо 10 пъти, предвид факта, че у нас вече сме под 7 млн., затова и случаите на летален изход са много, ако ги сравняваме с данните оттам.
Бум в Пловдивско - огнище в дом за лица с увреждания
Епидемиологичната обстановка в страната се характеризира със своеобразен бум на заразените в страната, в Пловдив новите случаи са 34 и изпреварват област София-град, където са 26.
Този бум в Пловдивско се дължи на възникналото локално епидемично огнище в дома за лица с увреждания в с. Джурково, община Лъки, като още вчера бе съобщено, че случаите на заразяване там са достигнали 18.
Почти целия дом е пламнал, тъй като освен настанените там лица и 5 души от персонала са с COVID-19 – едната от тях е медицинска сестра, а другите 4 са санитари.
Общо 39 са настанени в социални дом, не се съобщава колко е броят на персонала, като според новите данни може и половината вече да са заразени. Малко по-късно стана ясно, че са 25 души, но трима от тях ползват годишния си отпуск и не са били тествани.
Общинската болница в Асеновград ще приеме тези, за които бъде преценено, че се нуждаят от медицинска помощ, тъй като там са налични свободни легла.
Остава неизвестно обаче как е внесен вирусът в дома, може би е от някой персонала или от посетителите на лицата с увреждания.
В дома в с. Джурково няма повод за паника, тъй като сградата е с 2 входа, достатъчна наличност има на дезинфектанти и на предпазни маски.
Посещение на областен управител в общинска болница
По отношение на болницата в Асеновград също се създаде напрежение след появила се информация, че са отказвали да приемат болни с COVID-19 и са ги препращали към болниците в Пловдив.
Това наложи посещение на областния управител Дани Каназирева, която заяви, че няма да допусне това, а директорът на болницата и представители на ръководството отрекоха да са връщани пациенти.
Веднага след София-град е област Благоевград по заразени – 19 за изминалото денонощие, като се запазва тенденцията от предходните дни. Във Варненско новите случаи са 10, докато в Бургас са 3 новите случаи.
В Добрич са 5 новите заразени при 14 ден по-рано, което може да се определи като наистина добра новина. В Хасковско се наблюдава лек ръст на заразените, като те достигат прага от 10 за деня.