След направеното изявление от председателя на Парламентарната комисия по здравеопазване вчера, че за „доброволната” карантина ще се издава 14-дневен болничен, възникнаха редица други въпроси.

Възможно ли е 50 000 души да се разболеят от коронавирус

Личните лекари започнаха да питат как да издават болнични листове без правно основание, тъй като понятие „доброволна” карантина не съществува в българското законодателство, нито в Закона на здравето, нито в кой да е друг нормативен акт.

Здравният министър също посочи, че за „доброволна” карантина се полага платен или съответно неплатен отпуск, премиерът обаче нареди на министъра на труда и социалната политика да даде указания на НОИ, чиито принципал е, да се плащат болнични в такива случаи.

Днес от трибуната на парламента премиерът, сякаш беше преразгледал позицията си, и изрази опасение, че ако у нас възникне епидемия от коронавирус с мащабите на Китай и около 50 000 души се разболеят, НОИ трудно би поел изплащането на толкова много болнични и съответно може да се стигне до сериозен дефицит във фонда „Общо заболяване и майчинство”, за който всеки месец работещите плащат по около 3,5% от размера на трудовото си възнаграждение.

Не всички, които се разболяват от грип, са работещи

Бюджетът на фонд „Общо заболяване и майчинство” на НОИ е определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и е в размер на 1,29 млрд. лева, като са заложени приходи от осигурителни вноски в размер на 1,24 млрд. лева и дефицитът е около 50 млн., които се възстановяват от държавния бюджет.

Позицията на премиера обаче не отчита факта, че и да стигне до подобна по мащаб епидемия от коронавирус у нас, то всички разболели са няма да са работещи, които да имат право на болничен.

Ако направим сравнение с болните от грип, то всяка зима се разболяват хиляди хора и не съответно разходите на общественото осигуряване не се увеличават до такива нива, че да не могат да се финансират.

И съответно натоварването на осигурителната система няма да е толкова значимо, дори и болните да достигнат до 80 000, колкото са в Китай, и вече намаляват.

Това надали се случи, тъй като населението на КНР е 1,4 млрд. души, за сравнение в 60 милионна Италия болните са около 400 души. Дори френските власти обвиниха Италия, че преекспонира ситуацията.

Към момента да се говори са толкова висока заболеваемост е близко до абсурда и към момента НОИ може да си позволи да изплаща 14-дневен болничен на няколко стотин души.

Все пак хората затова и плащат осигурителни вноски, за да могат да ги ползват, когато им се налага.