Ежегодно около 15 млн. деца се появяват на бял свят недоносени – тези данни представи наскоро СЗО. Това означава, че приблизително 10% от децата се раждат преждевременно, преди 37-ма седмица на бременността.
На здравето на тези деца лекарите обръщат специално внимание, тъй като жизненоважните системи на малкия организъм не са формирали, и съществува риск от развитие на заболяване.
Увеличава се и риска от развитие на бронхиална астма в бъдеще.
Защо недоносените са предразположени към бронхиална астма
Бронхиална астма при деца
Разпространението на алергичните заболявания сред децата през последните години постоянно нараства във всички държави по света.
И у нас според различни данни от тях страда до ¼ от детското население, като бронхиалната астма заема едно и първите места.
Болестта може да дебютира във всяка възраст както при възрастни, така и при малки деца през първата година, но най-често тази диагноза се поставя в предучилищна възраст.
При отчитане на хроничния характер на протичането, пълното излекуване от бронхиална астма е невъзможно.
Съществуващата терапия, при точно спазване на схемите на лечение, ще позволи постигането на дълга ремисия.
Децата и възрастните с бронхиална астма влизат в групата с повишен риск при заразяване с новия коронавирус и развитие на COVID-19.
Причини за възникване на бронхиална астма
Както и всяко друго алергично заболяване, бронхиалната астма възниква на фона на генетична предразположеност. В семейството на детето астматик по всяка вероятност има и други роднини с алергии.
Родители, баби и дядовци не е задължително да са с тази диагноза. „Достатъчно” е да страдат от полиноза, атопичен дерматит, хранителна алергия и други.
Само наследственост не е достатъчно. Необходими са допълнителни рискови фактори, например, замърсяване на околната среда или пушене в дома, където живее детето.
Немалко влияние оказва бременността на бъдещата майка, как се е хранила, нейното психоемоционално състояние, наличие на усложнения и дори начинът на родоразрешение. Също се установява връзка с гестационната седмица, в която е родено детето, и неговото тегло.
Дори и детето да не е страдало от бронхиална астма, провокатор на заболяването могат да са различни инфекции – вирусни или бактериални.
През последните 20 години са проведени множество изследвания за разпространението на бронхиалната астма сред недоносените деца.
През 2019 г. в списание „Алергология и имунология в педиатрията” е публикувана статия, сумираща резултатите от 24 изследвания, проведени в различни държави по света.
Проведеният анализ обхваща почти 1,5 млн. деца и открива, че сред недоносените разпространението на бронхиалната астма е значително по-високо, в сравнение с тези, които са родени на термина.
Така от близо 87 000 недоносени деца 13% са с потвърдена диагноза алергично заболяване на белите дробове, а в контролната група, наброяваща близо 1,3 млн. деца – само 7,5%. И това съотношение се наблюдава във всички изучени възрастови групи.
Социалното икономическо развитие на страната е без значение. Известно е също, че честотата на бронхиалната астма е обратно пропорционална на гестационната възраст и телесната маса при раждането.
При децата с много ниска телесна маса – алергичното заболяване на белите дробове възниквало в 18% от случаите, с ниска телесна маса – в 12% и с телесна маса над 2,5 кг – в 11%.
Недоносването е рисков фактор за бронхиална астма при децата.
Този вариант на бронхиална астма учените предлагат да се разглежда така като отделен самостоятелен тип болест и планират впоследствие да го изучават, когато децата пораснат.
Защо недоносването е рисков фактор за бронхиална астма
Децата, родени преди 37 седмица, не само външно се отличават от тези, появило се на бял свят на термина.
Неговите жизненоважни органи и системи са все още незрели. На тяхното функциониране на първо място влияе степента на недоносване.
Колкото по-малко време е в утробата на своята майка, толкова по-малко е подготвено за външния свят и толкова по-слабо е развит неговият организъм.
Дихателната система на недоносеното дете има своите анатомични особености – тесни горни дихателни пътища, висок стоеж на диафрагмата, разположение на бедрата перпендикулярно на гърдите.
Тази структура се появява във вид на често повърхностно дишане, което предразполага към развитие на дихателни заболявания.