Оплождането на яйцеклетка е един от най-фундаменталните процеси в репродукцията на човека.
Това е моментът, в който сперматозоидът и яйцеклетката се сливат, за да дадат началото на нов живот.
Този процес е комплексен и включва множество стъпки, които водят до създаването на зигота - първата клетка на новия човешки организъм.
В тази статия ще поговорим малко по-подробно за това какво представлява оплождането, колко време отнема, а също и какви са шансовете за успех на ембриона след оплождането.
Освен това, ще поговорим и за това какво представлява изкуственото оплождане, както и за неговите предимства и недостатъци.
Процес на оплождане на яйцеклетка
Оплождането започва със срещата на сперматозоида и яйцеклетката.
Обикновено това се случва в ампуларната част на фалопиевата тръба, където зрелите яйцеклетки се освобождават от яйчника по време на овулацията.
Сперматозоидите трябва да преминат през няколко етапа, за да достигнат до яйцеклетката и да я оплодят. Ето кои са тези етапи:
Капацитация
Това е процес, при който сперматозоидите придобиват способността да оплождат яйцеклетка след преминаване през женския репродуктивен тракт. Тази промяна включва премахване на някои протеини от повърхността на сперматозоида и повишаване на неговата подвижност;
Акросомна реакция
Това е освобождаването на ензими от акрозомата (капачковидната структура на главата на сперматозоида), което позволява на сперматозоида да пробие защитната обвивка на яйцеклетката, известна като зоната пелуцида;
Сливане на мембраните
След като сперматозоидът проникне през зоната пелуцида, мембраните на сперматозоида и яйцеклетката се сливат. Това позволява на ядрото на сперматозоида да навлезе в яйцеклетката;
Формация на зигота
След като сперматозоидът навлезе в яйцеклетката, ядрото му се слива с ядрото на яйцеклетката, образувайки зигота - първата клетка на новия организъм.
Времетраене на оплождането
Целият процес на оплождане, от момента на срещата на сперматозоида и яйцеклетката до образуването на зиготата, обикновено отнема около 24 часа.
Сперматозоидите могат да преживеят до 5 дни в женския репродуктивен тракт, чакайки овулацията, докато яйцеклетката има по-кратък жизнен цикъл от около 24 часа след освобождаването си.
Шансове за успех на ембриона след оплождане
След оплождането, зиготата започва да се дели и да се превръща в ембрион.
Шансовете за успех на ембриона зависят от множество фактори, включително здравето на яйцеклетката и сперматозоида, качеството на генетичния материал, и условията в матката.
В около 50% от случаите, оплодената яйцеклетка няма да се имплантира успешно в матката или ще спре да се развива поради генетични или други аномалии.
Въпреки това, при нормални условия и здрави партньори, шансът за успешна бременност след естествено оплождане е около 20-25% на менструален цикъл.
Изкуствено оплождане: Процедура и видове
Изкуственото оплождане е медицинска процедура, която се използва за подпомагане на зачеването при двойки с проблеми с плодовитостта.
Съществуват няколко метода за изкуствено оплождане, но най-често използваният е ин витро оплождането.
Ин витро оплождане
Ин витро оплождането включва стимулиране на яйчниците за производство на множество яйцеклетки, които се извличат и оплождат в лабораторни условия със сперматозоиди.
Оплодените яйцеклетки, които се развиват в ембриони, се наблюдават за няколко дни и най-здравите от тях се имплантират в матката.
Процес на оплождане ин витро
Процесът по ин витро оплождане изглежда приблизително така:
Стимулиране на яйчниците
Жената приема хормонални медикаменти за стимулиране на яйчниците да произведат повече от една яйцеклетка. Този процес отнема около 10-14 дни;
Извличане на яйцеклетки
Чрез малка хирургична процедура, яйцеклетките се извличат от яйчниците с помощта на игла, въведена през вагината;
Оплождане
Извлечените яйцеклетки се оплождат със сперматозоиди в лабораторни условия. Може да се използва интрацитоплазматично инжектиране на сперматозоиди, ако има проблеми с качеството на сперматозоидите;
Развитие на ембрионите
Оплодените яйцеклетки се наблюдават за 3-5 дни, докато достигнат стадий на бластоцит;
Имплантация
Един или няколко ембриона се имплантират в матката чрез тънък катетър.
Поддържане на лутеалната фаза
Жената приема хормонални медикаменти за поддържане на лигавицата на матката, която трябва да приеме ембриона.
Предимства на изкуственото оплождане
Основното предимство на ин витро оплождането е това, че се предоставя възможност за зачеване на двойки, които не могат да постигнат бременност по естествен път поради проблеми със сперматозоидите, овулацията, запушени фалопиеви тръби или други фактори.
Освен това, доста голямо предимство е възможността за генетично тестване на ембрионите преди имплантацията. Това може да помогне за избягване на генетични заболявания и състояния.
При правилно изпълнена процедура и здрави яйцеклетки и сперматозоиди, ин витро оплождането може да има значително по-високи шансове за успех от естественото зачеване.
Недостатъци на изкуственото оплождане
Ин витро оплождането е скъпа процедура, която се покрива от държавата в определена степен и при определени обстоятелства. Това може да бъде сериозен финансов товар за много двойки, които желаят да продължат с опитите.
Процедурата включва множество медицински интервенции, включително хормонални инжекции, извличане на яйцеклетки и имплантация на ембриони. Това може да бъде физически и емоционално изтощително.
При имплантиране на повече от един ембрион, шансът за многоплодна бременност се увеличава, което носи рискове както за майката, така и за бебетата.
Не на последно място, ин витро оплождането поражда и множество етични въпроси, включително тези, свързани с излишните ембриони, генетичния подбор и правото на живот.