В няколко предходни наши публикации разказвахме какво представлява новата парализираща болест остър вял миелит.

Това е подобно на полиомиелит заболяване със загадъчна етиология, което засяга нервната система и може да доведе до пълна парализа.

Ентеровируси ли предизвикват новия полиомиелит

Жертви на болестта най-често са деца и тийнейджъри. По-рано вече бяха направени предположения, че провокаторите на заболяването са ентеровируси EV-D68 и EV-A71.

Тази версия изглежда правдоподобно, тъй като сходна болест – полиомиелит, също се предизвиква от представители на семейството на ентеровирусите.

В гръбначномозъчната течност на разболелите се понякога наистина присъстват двата ентеровируса, но тяхната вина не може да бъде доказана еднозначно.

Ако трябва да сме по-точни, то изобщо не можеше да се докаже връзка. Тестовете, с които се търсят РНК на ентеровируси при остър вял миелит често се оказват отрицателни. Тяхната концентрация в гръбначномозъчната течност била изключително малка.

Изказват се предположения, че острият вял миелит е автоимунно заболяване или има вирусна природа, но вирусът провокатор все още не е известен.

Ентеровируси рядко се откриват в гръбначномозъчната течност при ОВМ. Търсят се доказателства, че неврологичните симптоми могат да се развият и без вируса, обитаващ централната нервна система.

Защо ентеровирусите са толкова малко при остър вял миелит

Новите предположения са в насока, че е по-добре да се търсят не РНК на ентеровируси, а антитела, създадени от имунната система за борба с тях.

Изследователите се обръщат към разработения в Харвард инструмент за откриване на вируси Virscan, който даде възможност да се търсят признаци на имунен отговор в гръбначномозъчната течност при остър вял миелит.

Усилията се увенчават с успех. Учените откриват антитела към ентеровирусите EV-D68 и EV-A71 в гръбначномозъчната течност при 70% от 42 болни от ОВМ.

Паралелно изследователите проверяват 58 души, при които се откриват други неврологични разстройства. И по-малко от 7% дават положителен резултат за същите антитела.

Сега вече с висока степен на сигурност може да се твърди, че ако не всички, то повечето случаи на ОВМ са предизвикани от ентеровируси

Вирусът на полиомиелита също трудно се откривал в гръбначномозъчната течност и това е косвено потвърждение, че учените са на правилния път.