Американската интегрирана организация по здравеопазването Kaiser Permanente публикува доклад, в който била анализирана взаимовръзката на високия индекс на телесната маса с риск от смърт от COVID-19. Оказва се, че мъжете със затлъстяване до 60 г. са по-уязвими от жените и хората в напреднала възраст

Защо при пълните мъже вероятността от тежък COVID-19 е по-голяма

Специалистите от Kaiser Permanente анализирали 6916 медицински картона на пациенти от Южна Калифорния, при които диагнозата е потвърдена в периода от 13 февруари до 2 май.

Според отчета, публикуван в рецензирано медицинско издание, при крайна степен на затлъстяване – индекс на телесната маса 45 и по-висок и 4 пъти по-често се стигало до летален изход от COVID-19 в сравнение с другите болни.

При болните с тежко затлъстяване, /индекс на телесната маса 40-44/ рискът от смърт бил повишен с 3 пъти.

Забележително е, че най-голям процент на смъртност бил регистриран сред мъжете с висок индекс на телесната маса на възраст 60 г. и по-ниска.

Тази корелация не зависела от други съпътстващи заболявания, свързани със затлъстяване, сред които диабет, хронични заболявания, сърдечна недостатъчност и инфаркт на миокарда.

При аналогичен индекс на телесната маса над 60 г. умирали от COVID-19 много по-рядко, а при жените наднорменото тегло не създавало повишен риск от смъртност от COVID-19.

Авторите подчертават, че това изследване ще помогне на лекарите да определят кой е в групата с най-висок риск от опасни усложнения на COVID-19 и ще се изработи адекватен план на лечение.

Затлъстяването – това е заболяване, което изисква такова внимание от страна на общественото внимание и клиничните мерки като диабет или сърдечно-съдови заболявания, съобщава водещият автор на изследванията Самир Б. Мурали.

Отслабването преди 40 г. може да ни предпази

Американските изследователи обръщат голямо внимание на изучаването на взаимовръзката между затлъстяването с рисковете за здравето и ранната смърт.

В хода на неотдавнашното изследване се установява, че при хората, които страдали от затлъстяване, но съумявали да отслабнат до показател „наднормено тегло” до 40 г., с 54% по-рядко се стигало до летален изход, отколкото при тези, които започнали да свалят килограми в по-късна възраст.

Според учените, това до голяма степен е свързано с факта, че свалянето на килограми на възраст до 40 г. често е признак на влошаване на здравето.

Авторите на изследването също установяват, че най-малко 3,2% от случаите на ранна смърт биха могли да бъдат избегнати, ако човек със затлъстяване би могъл да свали индекса на телесната маса на възраст до 25 г.

Учените смятат, че получените данни убедително демонстрират взаимовръзката на теглото със здравословното състояние и продължителността на живота.

При затлъстяване и COVID-19 по-дълго се стои в реанимация

Руски реанимационен лекар коментира своите наблюдения в социалните мрежи още в началото на май, които потвърждават и данните от западните изследвания.

Най-ниска леталност в интензивните отделения се постига при стабилните болни от COVID-19, които са стигнали до изкуствена вентилация на белите дробове, на които са необходими 2-3 седмици за стабилизация, и нови тежки пациенти.

Особено това се отнася за тези, които са с повишена телесна маса. Според твърденията на руския лекар COVID-19 протича в по-тежка форма основно при тези, които са с наднормени килограми, но това не означава, че са всички.

Още много години специалистите по генетика ще водят спорове защо едни са стигнали до интензивна терапия, а други са успели да оздравеят и да преминат доста леко инфекцията.

Това, че пълните хора се нуждаят от по-дълго време интензивна терапия, това е факт.

У нас според последните данни около 60 души са в тежко състояние и са на интензивна терапия.

Група ендокринолози от Германия и САЩ публикува в списание Nature резултати от свое изследване за влиянието върху наднорменото тегло на усложненията при COVID-19.

Според лекари, при затлъстяване често е налице респираторна дисфункция, която се характеризира с изменения на дихателните механизми, повишено съпротивление на дихателните пътища, нарушение на газовия обмен и нисък обем на белите дробове и мускулната сила.

Затлъстяването също е свързано с повишен риск от развитие на захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания и на бъбреците, които водят до повишена уязвимост към пневмония.