В социалните мрежи днес премиерът цитира обновените данни на Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията – ECDC, съгласно които се наблюдава спад на заболелите у нас от COVID-19 с близо 33%, като се прави сравнение с последните 14 дни, тоест в периода 4-18 август.
Защо спадът на заразените не е заради мерките
Премиерът побърза да сравни данните у нас с тези на Хърватия, където разчетите показват близо двоен ръст на новите заразени – с 181%., във Франция нарастването на новите случаи с над 100%.
В южната ни съседка Гърция ръстът е с над 50%, в Нидерландия са с 46% установените нови случаи спрямо периода 4-18 август.
От южната ни съседка днес дойде вестта, че ще се налага на желаещите да се наслаждават на плажовете на Егейско море, да са с маски, тъй като влиза в сила нова мярка за ограничаване на разпространението на COVID-19.
В Гърция заразените са много повече, отколкото у нас – 250 са новите случаи, а у нас информационната система обяви 169, но за сметка на това смъртността е доста по-ниска. 2 са случаите на летален изход за изминалото денонощие, докато у нас са 7, а общият им брой е с близо 2 пъти по-малък от този у нас.
Премиерът констатира, че България е нещо като остров на стабилността, тъй като в целия свят заболелите се увеличават, а само у нас намаляват, но в Естония спадът на заразените е по-голям, отколкото у нас.
Спадът в Западна Европа бе последван от настоящия нов бум
Ден по-рано Главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев коментира, че у нас спадът на заразените съвсем не се дължи на каквито да е било мерки, по-скоро е временно колебание.
Когато в Западна Европа новите заразени намаляваха у нас се наблюдаваше своеобразен пик, затова и една след друга повечето държави въведоха ограничения спрямо България.
Сега се наблюдава обрат на ситуацията, може вирусът у нас е загубил силата си, затова и новите случаи намаляват.
Мерки у нас почти не се спазват, в сила са заповеди на здравния министър, но никъде не се носят почти маски, освен по някои държавни институции, където не пускат без тях.
Премиерът прави равносметка, като се връща още в началото на епидемията през март, като определя въведените мерки тогава като гъвкави, които не са позволили икономиката да се срине.
Това заключение може да е на базата на данните за икономическия растеж за второто тримесечие на 2020 г. – 1 април до 30 юни, като в страната ни темповете на забавяне са сред най-ниските в цяла Европа.
Свиването на икономиката е с малко над 8%, докато в Италия и Испания, където бяха въведени най-строгите ограничения предварителните данни показват близо и над 20% спад.
Според премиера това по-малко свиване на икономиката се дължи на бързата реорганизация на производството, проява на гъвкавост към новата ситуация.
Благодарение на правителството е станало възможно осигуряването на достатъчно предпазни облекла и маски за медицинския персонал.
Отпускат близо 500 млн. лв., част от тях за пенсионни добавки
На днешното заседание на Министерския съвет се взе решение за отпускане на допълнителни близо 500 млн. лева, като част от тях са за изплащане на добавки към пенсиите през септември и октомври, а също и за строителство на пътна инфраструктура.
Премиерът, дори се хвали, че всичко това е постигнато, без да се налага страната ни да тегли заеми, макар и в тази посока да има критики. Сега държавата ударно харчи наличните средства от фискалния резерв, вместо да се заеме средства предварително, за да не се налага това да се прави, когато наличният финансов ресурс е изчерпан.
Тогава цената на заемното финансиране би била много по-висока, отколкото бяха осигурени 2-3 млрд.лева досега.
Припомняме, че държавният бюджет беше актуализиран и бе разрешено на правителството да увеличи размера на дълга с до 10 млрд. лв. за финансиране на допълнителни разходи.
У нас също се усещат последствията от пандемията, тъй като стана ясно, че чуждестранните туристи си тръгват от Северното Черноморие до няколко дни и няма заявени нови чартърни полети, затова и хотелите, които разчитат на тях, може би ще трябва да се преориентират или да затворят.