Преди век и половина е роден ученият известен в областта на хемолизата – процеса на разрушаване на еритроцитите. Това е част от жизнения цикъл на най-важните кръвни телца, които осигуряват доставка на кислород до всички части на тялото.
Същевременно хемолиза може да се развие на фона на цяла съвкупност от заболявания, които застрашават живота.
Какво е това хемолиза и баланса между норма и патология
Кръв и стареене
Всичко живо старее. Това се отнася и за отделните тъкани и клетки, включително и на кръвта.
Еритроцитите са червени кръвни телца, средно живеят 120 дни. Кръвта постоянно се обновява, веднъж на 4 месеца еритроцитът загива, а на негово място идва нов.
В нашето тяло има специална система за откриване и унищожаване на износени червени кръвни телца – този процес се нарича физиологична хемолиза.
Как организмът разбира, че еритроцитът е остарял и е време да бъде унищожен? Системата на улавяне на такива еритроцити е много проста.
Система за унищожаване на еритроцити
Всички гръбначни, включително и човека, имат далак. Този орган образува лимфоцити, филтрира патогенни бактерии и образува антитела. Освен това в него се съдържат всички 1/3 от всички тромбоцити на тялото.
Част от далака е пронизан от синуси. Това са кръвоносни съдове с неправилна форма, стените на които са покрити със специални клетки, подобни на вретено, между които има тесни отвори-пори.
През тези отвори преминават формените елементи на кръвта, включително и еритроцити.
Когато кръвта навлезе през далака, 90% от нея преминава през органа, а 10% попада в системата от синуси, от които елементите на кръвта могат да се върнат в кръвообращението.
Размерите на порите са 10 пъти по-малки от диаметъра на млад и „изпълнен със сили” еритроцит. Но благодарение на еластичността на обвивката си може да лесно да промени формата си и да премине през отворите.
Старите еритроцити имат по-твърда мембрана и не могат да преминат през порите и засядат в синусите.
Но в тези филтри за улавяне на стари кръвни телца концентрацията на глюкоза е понижена, а също и pH е под нормата за еритроцитите.
Протича метаболитно изтощение на заседналите кръвни телца, на което реагират очакващите в околностите на синусите макрофаги – клетки на имунната система, които играят ролята на „боклукчии”. Така се унищожават 90% от червените кръвни телца.
Още 10% се разрушават вътре в обикновените кръвоносни съдове с помощта на IgM-антитела. Този процес се нарича вътресъдова хемолиза.
Как изглежда хемолитичната анемия
Физиологичната хемолиза е естествен процес на унищожаване на преживелите еритроцити. Разграничава се и патологична хемолиза. Това е разрушаване на червените кръвни телца при увреждане на техните мембрани от различни заболявания, недостиг на витамини или заразяване на кръвта с паразити.
Ако разрушаването на еритроцитите е няколко пъти по-интензивно от образуването на нови червени кръвни телца, се развива хемолитична анемия.
Ако това състояние продължи достатъчно дълго, се формира недостиг на желязо и впоследствие желязодефицитна анемия.
Хемолиза при заболявания
В обширния списък с патологии, които водят до опасна за здравето хемолиза, се разграничават няколко основни.
Инфекциозни заболявания
Ярък пример е малария. Маларийните плазмодии проникват вътре в еритроцитите и ги разрушават. Това е патологична хемолиза вътре в кръвоносните съдове.
Еритроцитите при малария загиват и в далака, където се разрушават кръвните телца, в които са проникнали паразити-плазмодии и са нарушили така своята пластичност и способност да се просмукват през порите. Това е вътреклетъчна патологична хемолиза.
Има и други инфекции, които водят до увреждане на еритроцитите и вследствие до анемия. Това са стафилококи, клостридии, които образуват токсин, действащ разрушително на мембраната на червените кръвни телца.
Усложнения след преливане на донорска кръв
Ако донорската кръв е несъвместима с кръвта на болния, се развива хемолиза вътре в кръвоносните съдове на последния.
Еритроцитите на донора бързо се разрушават от антитела на болния. Но днес подобни ситуации са много редки, ако не става въпрос за грешка.
Патологична хемолиза – какви са последствията
Физиологичното разрушаване на еритроцитите дори не се забелязва – това е част от постоянното обновяване на кръвта.
Ако организмът работи като часовник, унищожаването на стари еритроцити постоянно се компенсира с образуване на нови.
Но ако не се образуват достатъчно еритроцити здравето на човек се излага на сериозна опасност.