Рентгенът към настоящия момент се смята за най-надеждният, но и най-опасен метод за диагностика. Но въпреки че действието на радиацията върху болния е минимално, да се правят рентгенови снимки на снимки на зъбите толкова често изобщо не е препоръчително.
Американски учени стигнали до заключението, че хората, които правят обикновени рентгенови снимки на челюстта, в голяма степен рискуват да развиват менингиом – доброкачествен тумор, растящ от арахноидната мозъчна обвивка.
С изследването се занимава група учени-неврохирурзи под ръководството на доктор Елизабет Клаус от Йелския институт. Проучването стартира 2006 г, като общо през него преминали 1443 души с менингиом, възрастта на които била от 20 до 79 години.
Освен това в него взели участие 1350 здрави хора, на които им се налагало да посетят рентген-кабинет за снимка на челюстта, но нямали менингиом.
Най-висок от развитие на това образувание имали хората, които си направили не по-малко от веднъж панорекс – рентген на цялата устна кухина.
При тази група хора менингиомът се срещал 3 пъти по-често, в сравнение с хората, които не посещавали рентгенов кабинет.
Като съществен фактор изследователите определят и медицинското оборудване, използвано при рентгенова снимка на зъбите. Новите рентген-апарати нанасят най-малка вреда на човека.
Според съветите на учените, за да се минимизира максимално риска от менингиом, е необходимо да се намали до минимум посещението на рентгенов кабинет.
Като обикновената процедура на рентгена се препоръчва със следната честота на провеждане – за деца до 10 години – не повече от веднъж в рамките на 1-2 години, за ученици и тийнейджъри – веднъж на 1.5 години, за възрастни – 1 път на 2-3 години.
Менингиомът се смята за доброкачествен тумор. Увеличава се много бавно и изобщо не се смята за толкова голяма заплаха за организма на човека.
Макар и в отделни случаи да може да води до инвалидност и на практика 100% загуба на трудоспособност.
Ето защо е толкова важно поддържането на много добра устна хигиена и своевременното посещение на зъболекар – за да се избягва необходимостта от направата на рентгенови снимки на челюстите.
Все пак става въпрос за главата, както знаем тъканите там са доста чувствителни, а и отговарят за правилното функциониране на всички останали органи.
В изследването се посочва, че едната част от участниците са били здрави, но им се наложило посещението на рентгенов кабинет за снимка на челюстта.
Това не може да се приеме за вярно, тъй като нито един зъболекар не би назначил на пациента си такова изследване, ако не установи наличие на показания за това.
Например, силно увредени зъби, което предполага, че е възможно да се е развила хронична инфекция в челюстната кост. Именно затова тези хора не могат да определени като здрави в пълния смисъл на думата, а по-скоро относително, тоест в смисъл нямат менингиома в мозъка.
Все пак и у нас, когато се изготвя медицинско в него се отбелязват процедурите, извършени и на устната кухина.
Например, изваждането на зъба се извършва, след като разрушителните процеси в него до такава степен са напреднали, че е невъзможно да се запази, или по-скоро неговото присъствие по-скоро би навредило на здравето, отколкото да участва при сдъвкването на храната, каквато е неговата функция, предвидена му от природата.