Възпалителният процес, локализиращ се в каквато и да е кухина на носа и обусловен от резките промени на атмосферното налягане, се нарича аеросинузит. Това заболяване е с остро протичане и се съпровожда с ярко изразени клинични признаци.
Възпаление на синусите от рязко понижение на налягането
На първо място сред симптомите са силна болезненост в проекцията на засегнатия синус. Синузитът, обусловен от рязкото понижаване на атмосферното налягане, също се съпровожда и с нарушение на носовото дишане.
Тази патология често се съпровожда с вторично присъединяване на инфекциозна флора, поради което възниква и общ интоксикационен синдром.
Синузитът, предизвикан от промени в атмосферното налягане, се среща доста често. По своето разпространение сред всички баротравми отстъпва само на аероотита, при който се уврежда тъпанчето.
В преобладаващия брой случаи възпалението при това заболяване се локализира в областта на челните синуси и доста по-рядко се засягат максиларните.
Това възпаление обикновено се открива при възрастни хора и се развива доста по-често при мъже.
Когато своевременно се потърси медицинска помощ, то тази патология е благоприятна прогноза.
В повечето случаи правилно назначената терапия позволява постигането на пълно оздравяване.
В някои ситуации е възможно и присъединяване на вторична инфекциозна флора, поради което трябва да се прибягва до по-радикални методи на лечение.
Защо аеросинузит се развива при определени професии
Най-често със синузит, обусловен от рязко понижаване на атмосферното налягане, се развива при хора от определени професии.
На първо място, това са летци и водолази, които се гмуркат в морските дълбини.
При определени условия този патологичен процес може да възникне и при обикновени хора, например, при дайвинг – гмуркания или скокове от високи скали.
В основата на развитие на това възпаление е нарушеното равновесие между налягането вътре в самите придатъчни синуси и натиск от околната среда.
Ако атмосферното налягане е твърде високо, се осъществява активен приток на кръв към синусите и натрупване в тяхната кухина на ексудат.
При понижение на атмосферното налягане налягането в синуса се оказва твърде високо, поради което се травмират неговите стени.
В двата случаи се оказва неблагоприятното влияние на състоянието на синусите, което може да способства за възникване в тях на остра възпалителна реакция.
Признаци на синузит от ниско атмосферно налягане
При такова възпаление най-често се засягат челните синуси. Клиничната картина при аеросинузит нараства остро. Обикновено патологичният процес е с двустранен характер.
Основен признак на синузит е болка в проекцията на заразения синус. Болковият синдром е доста интензивен характер и често се разпространява към други участъци на тялото.
Характерни са и признаци на синузит като нарушено носово дишане, отслабване на обонянието и слузести секрети от носа.
Интензивността на гореописаните клинични проявления пряко ще зависи от тежестта на възпалителния процес.
При вторично бактериално инфектиране местните признаци на синузит се допълва с нарушение на общото състояние на болния човек.
В повечето случаи телесната температура се повишава до субфебрилни или фебрилни стойности.
Болният се оплаква от слабост и неразположение, а също и от наличие на жълтеникави или зелено-жълти секрети, които са с гъста консистенция.
Диагностика на възпаление
Това възпаление може да се заподозре въз основа на анамнеза и преглед. Важен момент е да се изясни дали е налице баротравма.
От допълнителните методи на изследване се извършва риноскопия. Показна е рентгенография на придатъчните кухини.
При подозрение за вторично инфектиране може да се назначи бактериологично изследване, за да се определи какви антибиотици е най-правилно да бъдат изписани.
Лечение и профилактика на синузит
При лечение на синузит, предизвикан от баротравма, се използват съдосвиващи капки за нос, нестероидни противовъзпалителни средства и аналгетици.
Добър ефект се наблюдава при промиване или при санация на околоносните синуси.
Паралелно се назначават физиотерапевтични процедури, антибиотици при необходимост.
Основен метод за профилактика на аеросинузит е строгото спазване на техниката за безопасност при работа в потенциално опасни условия – във въздуха, където във височина налягането се понижава и дълбоко във водата, където се повишава.