Какво представлява скарлатината
Скарлатината е инфекциозно заболяване, характеризиращо се с висока температура, болки в гърлото (фарингит) и характерен обрив. Скарлатината се причинява от стрептококи от група А, които предизвикват инфекция. Скарлатината е предимно детско заболяване.
Възниква предимно при деца от 2 до 10-годишна възраст, макар и рядко, обаче се среща и при по-големи деца и възрастни.
Честота и смъртността при това заболяване рязко са намалели поради въвеждането на лечение с антибиотици.
Какви са симптомите
Симптомите на скарлатина започват обикновено от 1 до 4 дни след излагането на стрептококовата инфекция. И те обикновено са:
- Възпалено гърло. Гърлото може да изглежда зачервено и подуто и да има бели петна по сливиците;
- Главоболие;
- Треска;
- Физическо неразположение;
- Коремна болка;
- Гадене;
- Повръщане;
- Подути и твърди лимфни възли от двете страни на шията;
- След около 1 до 4 дни се появява и характерен обрив. Той се появява обикновено по гърдите, шията и подмишниците и след това се разпространява към другите части на тялото. В зоните на обрива кожата прилича на шкурка – множество червено точковидни лезии. Обривът трае между 2 и 7 дни и след като избледнее кожата започва де се бели като този процес може да продължи няколко седмици;
- През първите 1-2 дни от заболяването езикът може да имало бяло покритие с изпъкнали, като папилите на повърхността изглеждат подути и зачервени. След около 4-5 дни езикът придобива цвят на малина.
От какво се причинява
Скарлатината се причинява от инфекция с бактериите стрептококи от група А, които произвеждат екзотоксин. Освобождаването на токсина е причината за появата на оцветения в червено обрив, дал и името на болестта.
В повечето случаи скарлатината се появява в резултат на стрептококов фарингит. Болестта може да се появи през всяко време от годината, макар че по-чести са случаите през зимата и ранната пролет.
Лечение на скарлатина
След диагностицирането на скарлатина, съществуват различни мерки, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите и да ускорят възстановяването в домашна обстановка.
В повечето случаи тя може да бъде контролирана и у дома, освен ако се развие някое от редките усложнения на болестта.
За облекчаването на болките и понижаването на високата температура, които съпътстват болестта, могат да се използват стандартните парацетамол и ибупрофен.
Повече почивка и повишен прием на течности също са много важни за по-бързо възстановяване.
За болките в гърлото са подходящи различните таблетки за смучене, които ще предоставят временно облекчение.Гаргарата с топла солена вода може да бъде полезна.
Как да се предпазим от болестта
Най-добрата превантивна мярка срещу скарлатина е ранното и подходящо лечение с антибиотици за инфекция с бактерии стрептококи от група А.
Това значително ще намали и дори елиминира шансовете за развитие на скарлатина. Въвеждането на широкото използване на антибиотици, е бил най-важният фактор за намаляване на случаите на болестта.
Намаляване на риска от предаване на А стрептококови инфекции също е важно. Опитайте се да избягвате близък контакт с хора, на които е диагностициран стрептококов фарингит.
Избягвайте също така да изпращате децата на училище или детска градина, поне докато изминат 24 часа от началото на лечението с антибиотици.
Лицата с диагноза стрептококов фарингит трябва да избягват разпространението на болестта като поддържат висока лична хигиена.
Трябва да мият често ръцете си, да използват отделни чаши и прибори, както и да покриват устата и носа при кихане или кашляне.