Вграден в устройството датчик с висока точност открива специфичните изменения в походката на човек.

Резултатите от пилотно изследване, проведено от Института по медицина към Университета Питсбърг, САЩ, са публикувани в рецензирано издание.

Как смартфонът може да ни покаже колко сме пили

Лекар от спешна помощ и негови колеги решават да проверят дали може с помощта на вграден в смартфон акселерометър – датчик, определящ ъгъла на наклона на устройството към земята и неговото положение в пространството, проследяват характерните изменения в походката на пил човек.

За тази цел е проведен експеримент с участие на 17 здрави доброволци и от двата пола на възраст от 21 до 43 г.

Участниците получават в лабораторията коктейл от водка и сок от зелен лимон, които трябвало да изпият за 1 час.

След това в продължение на 7 часа на всеки час участниците давали тест за концентрация на алкохол при издишване и изпълнявали определена задача с ходене – трябвало да изминат по 10 крачки по права линия и обратно.

Защо методът не може да се приложи веднага

Към кръста на всеки участник бил прикрепен с еластичен пояс смартфон. Докато участникът ходел, акселерометърът проследявал измененията в неговата походка, възникващи под влияние на алкохол, препъвания, ускорявания, отклонения от правата линия и т.н

Благодарение на показанията на датчика лекарите успяват с 93% точност да определят в какъв случай концентрацията на алкохол в издишания от участниците въздух превишавала разрешения в САЩ лимит за шофиране.

Смартфонът обаче не се носи на кръста, а е или в джоб, чанта или в раница, затова изследователите разчитат, че в бъдеще ще в бъдеще ще бъде разработено специално приложение, което въз основа на данните от акселерометъра ще позволи в режим на реално време да бъде получена информация за степента на алкохолната интоксикация и възможност за сядане зад волана.

Възможно е да се предвидят и предупредителни съобщения на появяват, че шофирането е опасно при тази концентрация на алкохол, или пък директно да се подава сигнал в полицията, но надали подобни сигнали биха могли да бъдат администрирани.