Редовните умерени физически натоварвания са добра профилактика на много заболявания. Но може ли спортът по време на простуда да помогне на организма по бързо да се справи с болестта?

Няма ли да предизвика това по-сериозни усложнения?

Знаем, че когато спортуваме, ставаме по здрави. Но винаги ли е така?

Полезно ли е да правим физзарядка при простуда? До какво може да доведе ненавременната физическа активност?

Спортът като профилактика на заболявания

Редовните умерени физически упражнения спомагат човек по-рядко да боледува, а ако се разболее, болестта да протече в по-лека форма.

Подобни натоварвания укрепват имунитета и поддържат опорно-двигателния апарат в кондиция, предотвратяват и развитието на диабет.

Ежедневната физическа активност също спомага за повишаване на съпротивляемостта на организма към инфекциозни заболявания.

Многобройни изследвания показват, че ежедневните 30-минутни разходки, гимнастиката през ден, бягането, плуването, карането на колело значително увеличават шансовете да не се разболеем от простуда.

Така например 30 минути ежедневни тренировки намаляват вероятността от разболяване с 50% през годината, но само при жените.

Специалистите обясняват, че при спорт се увеличават левкоцитите, които са необходими за борбата с инфекциите.

Най-важните профилактични мерки срещу всякакви ОРВИ и настинки са физическата активност и закаляването.

Спортът предизвиква простуда – възможно ли е това?

Невинаги тренировките са от полза за профилактиката на простудни заболявания. Понякога физическата активност може направо да ни разболее.

Това се случва, ако спортуваме до изнемогване, претоварваме организма и не му даваме да си почине.

Прекомерните натоварвания водят до намаление на количеството левкоцити и покачване нивата на хормона кортизол. Всичко това оказва неблагоприятно влияние върху имунната система.

Освен това учените са установили, че имунитетът ни отслабва веднага след интензивни физически натоварвания за няколко часа.

Затова след такива тренировки трябва да се избягват места, където се струпват много хора и да се избягва преохлаждане.

Това ще намали риска от инфекция и разболяване.

Може ли да се тренира по време на простуда?

Били сте внимателни – не сте претоварвали организма, не сте ходили след тренировка на места, където е имало много хора и въпреки това сте се разболели.

Този вариант също е възможен, тъй като някои вируси са доста агресивни и преодоляват дори добрата имунна защита.

Може ли в такава ситуация да се продължи с тренировките?

Тук мненията на лекарите се разминават. По-рано се смяташе, че при простуда е най-добре да се преустанови всякаква физическа активност до пълно оздравяване.

Сега обаче се смята, че умерената физическа активност по време на настинка не забавя оздравяването, но не и го ускорява.

Всички лекари обаче са на мнение, че в период на простуда физическата активност трябва да се намали.

Всяко простудно заболяване забавя анаболните процеси в мускулите и увеличава количеството на хормона кортизол, който разрушава мускулите.

Затова интензивното натоварване на организма по време на настинка просто няма смисъл.

Внимание, грип!

Ако сте се разболели от грип – тренировките трябва да се преустановят. Грипът е вирусна инфекция с риск от сериозни усложнения.

Ако организма се натовари при температура над 37.5 градуса, това може да предизвика усложнения.

Най-често се засягат сърцето, белите дробове, бъбреците. За да се избегне това, лекарите препоръчват болестта да се “излежи“.

Ако заболяването се прекара на крака, са възможни усложнения на сърцето, белите дробове, бъбреците и други органи, ако човек има хронични заболявания.