Екип от американски учени обявиха, че сутрешното мерене на температура с цел откриване на хора с COVID-19 е слабо ефективно. При половината от болните сутринта температурата е в пределите на нормата.

Защо сутринта телесната температура е по-ниска

Експертите изучават не конкретно болни от COVID-19, а анализирали данни, събрани при прегледи на хора с грип и други остри вирусни инфекции /ОРВИ/.

Общо в изследвания били използвани данни за почти 300 000 души от САЩ – приблизително 202 000 души от тях се обръщат към отделение за спешна помощ в периода от декември 2002 г. до декември 2010 г., а останалите 93 000 случаи – в периода от септември 2009 г. до март 2012 г. в отделенията на Бостън.

През тези години, от 2002  до 2012 г. са наблюдавани няколко грипни епидемии, сред които и тази от свински грип.

Оказва се, че сутрешното вдигане на температура в периоди на повишена заболеваемост на гражданите, над 38 градуса, се срещат по-рядко с 44% в сравнение с дневното и вечерното време.

В бостънското изследване също било отбелязано, че повишената температура при болните по-рядко се наблюдавала в 8 часа сутринта, към обяд се повишавала, а в пика излизала приблизително към 22 часа.

Как вътрешният часовник влияе на температурата

На практика тази тенденция се наблюдавала и в националната група на пациентите.

Според изследователите, причина за тази разлика между сутрешното и вечерното състояние при половината от хората с остри вирусни инфекции са циркадните ритми, вътрешният часовник на организма, които участват в регулацията на състоянието на тялото на човека.

Експертите подчертават, че макар и грипът и COVID-19 да се предизвикат от различни вируси, въпреки това, и това и другото заболяване са остри вирусни инфекции със сходни симптоми.

Повишената температура се смята за едно от основните проявления на COVID-19, и именно на нея са ориентирани проверките на температурата сутрин в училищата, това се предвижда у нас да стане от 15 септември, офиси, както и в държавни учреждения.

Изследователите отбелязват, че сутрешните проверки на температурата могат да не са достоверни, почти в половината от случаите е голям рискът от това да не се открие болен от COVID-19.