Глоби от по 10 000, застрелване, заради нарушение на полицейски час – това стана на Филипините и привидения, които ни карат да си стоим по домовете.

Какви се противоепидемичните мерки в различните държави по света

България с глоба 5000 лв. за разходка в парка и блокада на столицата

На 13 март у нас бе обявено извънредно положение, след което бе внесен законопроект за мерките и действията през този период, който влезе в сила на 24 март.

С него бяха прокарани изменения в редица закони, сред които и в този за здравето, като бе предвидена глоба за нарушаване на противоепидемична мярка, приета със заповед на здравния министър в размер на 5000 лв., включително и за разходка в парка.

За щастие в начало на април управляващата коалиция преосмисли тази крайна мярка и бе прието намаляване на тази абсурдна глоба за толкова леко нарушение в размeр от 300 до 1000 лв.

Към 22 април, заболелите у нас са над 1000, а починалите достигнаха почти 50. През последните дни се отчита по-значимо увеличаване на заболелите.

Коронавирусът продължава да се разпространява, макар и в Европа да се отчита известно забавяне. И затова повечето държави, както и у нас, бяха въведени различни форми на изолация – от леки ограничения като затваряне на училища и университети, до тотална карантина и извънредно положение.

У нас карантината не е тотална, но със затварянето на София около Великденските празници и с извънредното положение, се доближаваме до голяма степен до тотална карантина.

Почти 3 млрд. души търпят най-различни ограничения по повод коронавируса. Изолацията не е термин, използван от здравните инспектори и от лекарите, но може да се отнася до всичко – от задължителната карантина, за която личните лекари у нас издават заповед до препоръките, които са без задължителен характер, да си стоим по домовете, затваряне на определени бизнеси – барове, заведения, ресторанти, кина, увеселителни паркове и т.н.

Забрана за мероприятия и събирания. Всичко това неизбежно се отразява на икономическата активност.

Епидемията от испански грип през 1918-20 г., също се е съпровождала с карантина. Както и сега, преди век, в страните е въвеждана самоизолация, всички били задължени да носят маски, затваряли се църкви, училища, театри, павилиони и фабрики.

И както сега, карантина била въведена в някои държави, а други изчаквали.

Както става ясно след приключване на епидемията, сред печелившите са онези държави, които опитват да спасят хората, а не икономиката.

Първоначално ситуацията в карантинираните държави била влошена, но възстановяването било доста по-бързо, когато противоепидемичните мерки били въведени по-рано.

Икономисти от Масачузетския технологичен институт изучават въпроса и стигат до заключението, че карантината – това не е само мярка за намаляване на смъртните случаи, но и за смекчаване на неблагоприятните икономически последствия.

Регионите, в които не отлагали налагането на ограничения, през следващата година се постигало по-съществено нарастване на индустриалното производство и увеличаване на финансовите активи. Икономическият ефект се оказва по-значим.

Учените изчисляват, че разлика от 10 дни в сроковете за начало на карантина постига нарастване на заетостта в промишлеността с приблизително 5% след края на епидемията.

Допълнителните 50 дни карантина осигуряват увеличаване на работните места с 6,5%.

Настоящата ситуация, макар и да е драма, с неясен финал, тези изследвания доказват, че всички карантинни мерки не са напразни и са необходими не само, за да се преживее изолацията, но и за икономическо съживяване след карантината.

Ето и държавите, в които е въведена масова карантина:

Испания - втори епицентър в Европа

Испания стана втората европейска държава, която на 14 март въведе национална карантина. Някои отрасли като производство и строителство отново са възобновени, и хиляди работници се връщат по работните места, но всички останали ще останат блокирани по домовете най-рано до 26 април.

На някои от спирките на обществения транспорт полицейските служители раздават маски на опитващите се да стигнат до столицата граждани.

През последните дни се отчита нарастване на пътуващите в обществения транспорт на Мадрид с над 30% спрямо предходните 2 седмици. Испания вече е във втория месец на карантината и през първия мерките бяха доста сурови.

Страната обяви извънредно положение ден след България. В страната потвърдените случаи на заразяване са над 200 000, а случаите на летален изход надхвърлиха 20 000. Тези два показателя са сред най-високите в света.

Огромният брой на заразените, както и на случаите на летален изход в Испания са вследствие на късната реакция на пандемията.

Основното правило във Испания е да се излиза от дома само ако е наложително, у нас е подобно, но е под формата на препоръка, а не задължение.

Автомобил испанците могат да шофират само сами или с дете или с възрастен роднина, стига да има уважителна причина за това.

Домашните любимци могат да се разхождат, но не трябва да се прекалява с продължителността на обиколката.

За всички останали излизания е необходима декларация. Ако правилата бъдат нарушени и нарушителят бъде хванат, глобата е 600 евро. За периода на карантината са написани над 600 000 такива акта, въведени са и нови глоби:

  • При влизане в пререкание с полицай – 2000 евро;
  • При заплашване на полицейския служител – 3000 евро;
  • Опит за бягство от проверка или отказ за показване на документ за самоличност – до 10 400 евро глоба.

Обединеното кралство в борба с коронавируса

Великобритания влиза в пълна изолация заради коронавируса на 23 март. До преди това страната прилага собствен подход в борбата с инфекцията с предположението, че всички трябва да изкарат инфекцията и да изградят колективен имунитет.

Пуснати бяха само препоръки към хората в напреднала възраст да не напускат домовете си.

Това доведе до рязък скок на заболелите, и бе наложително правилата да се променят – от пълна свобода до доста строга карантина.

Сега на британците им е разрешено да излизат от домовете само, за да ходят на работа, да купуват хранителни продукти или лекарства, както и за физически упражнения на чист въздух по веднъж на ден – не повече от двама души или само със семейството.

Това, което у нас бе направен опит да бъде предложено, да се разреши физическата активност навън, както и разходките в парка, но от Оперативния щаб категорично го отхвърлиха.

Глобите за неспазването на правилата в Обединеното кралство са доста високи – до 650 паунда за едно нарушение, плюс съдебни разноски 80 лири, ако разхождащият се не е съгласен с наказанието.

На 16 април карантината беше удължена с още 3 седмици или до началото на май.

Хелен от Лондон споделя каква е обстановката в британската столица. Споделя, че тя и нейното семейство са в изолация вече повече от месец – могат да излизат да пазаруват, до аптеката и веднъж ден на разходка със спазване на социална дистанция.

Училищата и детските градини са затворени, там има само мини групи за деца на лекари и медицински персонал, както и за работещи в структуроопределящи отрасли на икономиката.

Хелен се разхожда с децата в парка, а у нас те бяха затворени още през март. В Лондон е трудно, дори да си поръчаш продукти по интернет, тъй като в онлайн магазините са се появили електронни опашки. Доставките на стоки от първа необходимост, поръчани онлайн, могат да се забавят до 2-3 седмици, което до голяма степен ги обезсмисля.

Дори и да се реализира доставката на продукти, те може да са това, което е поръчано, а да бъдат заменяни с други.

В микрорайона на Лондон, от който е Хелен, продължава да работи нейното семейство, тя от вкъщи и съседката, която е медицинска сестра. На прозорците висят плакати в подкрепа на здравните работници, със семейството на медицинската сестра си поръчват заедно стоки от първа необходимост. Останалите съседи на Хелен си стоят у дома – боядисват фасадите или си копаят градинките.

Улиците са празни и са изчезнали и самолетите – до преди обявяването на карантината те са летели всеки ден, а за последния месец Хелен ги е видяла само 2 пъти.

Ирландия

Министър-председателят на островната държава, където е въведена строга изолация до 5 май, обяви, че всеки мъж, жена и дете трябва да направят жертва и да си останат у дома и ги призовава да си останат по домовете.

Любовта и грижата се крепят на големи глоби за нарушение на карантината в размер на 5000 лири в Северна Ирландия, което се равнява на 2-месечна заплата.

Унгария

На 30 март министър-председателят на Унгария получи право от парламента безсрочно да управлява страната и преустанови изборите. Към настоящия момента Унгария се превърна в диктатура.

От 28 март бе обявено извънредно положение за срок от 2 седмици, което е удължено до 25 април, макар и да бе разпространена информация, че е възможно да бъде до края на 2020 г.

Да излизат от домовете за ходене до магазин или до аптека, имат право от 9 до 12 часа сутрин само хората, които са над 65 година, а всички останали след 12 часа на обяд.

По градовете и по пътищата обикалят военни, изградени са и контролно-пропускателни пунктове, както и у нас.

Всичко е много строго – размерът на глобите за нарушаване на изолацията е в размер на 1400 евро. За разпространение на фалшиви новини е предвидена наказателна отговорност със затвор до 5 години.

С обявяването на карантината както и нас, в Унгария е започнало масово изкупуване на стоки от първа необходимост и то до такава степен, че се е наложило да бъдат въведени ограничения на броя артикули, които може да купува всеки човек. Сега ситуацията се стабилизира.

Международните експерти смятат, че това неопределено и неконтролируемо извънредно положение дава на премиера на Унгария и неговото правителство карт-бланш за ограничаване на правата на човека.

Това не е пътят, по който ще може да бъде решена реалната криза, предизвикана от COVID-19.

Футболните клубове на Унгария, които са пострадали заради отмяната на шампионата на страната, намалиха заплатите на играчите и правят дарения за клиники и болници за борба с коронавируса.

Бившият треньор на отбора Залаегерсег се завърна към своята професия и работи като фармацевт в аптека.

Сингапур

Тази страна доскоро се открояваше като лидер на контролираните мерки в областта на борбата с пандемията, но броят на заболелите започна да се увеличава с по-бързи темпове. Училищата и всички предприятия, които не се определят като жизненоважни за икономиката бяха затворени.

Гражданите трябва да общуват само с членовете на своите семейства и да работят от дома, ако е възможно. Правителството осигурява на домакинствата маски за многократна употреба за излизане до магазина както и до аптеката.

В страната активно се проследяват контактните на болните, благодарение на цифровите технологии е добре известно кой къде се намира в даден момент. В половината от случаите обаче не е известно кой е прекарал инфекцията. Това показва, че има доста голямо разпространение на безсимптомните.

Белгия

Сърцето на Европейския съюз има доста голям брой заразени, тъй като по население е немного по-голяма от България. Страната е в режим на изолация от 17 март.

Правителството призовава гражданите да си останат по домовете и да ограничат контактите си с близки и с роднини. Излизането от дома се допуска за ходене до магазина, аптеката или до банката. Националната карантина е удължена до 3 май.

За всички нарушители на въведените от правителството мерки е предвидена санкция в размер на 500 евро, а при особено тежки случаи – до 4000 евро.

Гърция

Излизането у дома се допуска само с SMS, без такъв глобата е 150 евро. У нас също се обсъждаше подобен вариант от оперативния щаб, но не бе приет и остана настоящият режим с препоръки да се стои вкъщи.