Обясниха проблема с използването на апаратна вентилация към тези болни и възможна полза на противомаларийни препарати.
COVID-19 в тежка форма като височинна болест
Картината на уврежданията на белите дробове при болните с тежък COVID-19 е сходна на проявлението на височинна болест, затова лечението трябва да е с фокус не дихателна, а кислородна недостатъчност, отбелязва специалист по интензивна терапия от Ню Йорк.
При повечето болни с коронавирусна инфекция в кръвта се понижават нивата на хемоглобин – белтък, пренасящ кислород и осигуряващ газовият обмен в белите дробове.
Едновременно в кръвта се повишават нивата на хема – небелтъчният компонент на хемоглобина, състоящ се от комплекс порфирин с желязо, белтъкът феритин, свързващ свободни йони желязо, и биохимични маркери на възпаление.
Според учените, това означава, че в организма активно се разрушава хемоглобина, а този процес предизвиква възпалителен процес.
Вирусните белтъци атакуват хемоглобина
Компютърен модел, създаден от китайски учени показва, че хемоглобинът може да бъде атакуван не от вирусните частици, а от вирусните белтъци.
Някои от тях свързват порфирин, а други изтеглят от хемата желязото, взаимодействайки с белтъчните бета вериги хемоглобин.
Клетките на белите дробове реагират на измененията на газовия обмен с усилване на възпалението, и възниква ефектът на матовото стъкло, който се забелязва на компютърните томограми на белите дробове на болните.
Ако тази хипотеза се потвърди, ще стане ясен терапевтичният ефект на противомаларийните препарати за болните.
Доказано е, че хлорохинът, който убива провокаторите на маларията, които обитават еритроцитите, може да предотврати атаките на коронавирусните белтъци.
Противовирусният препарат фавипиравир не само предотвратява проникването на вируса в клетката, но и инхибира свързването на вирусни белтъци с порфирин.
Устойчивостта на коронавируса при бебета на възраст до 1 година може да се обясни с това, че при тях в кръвта преобладава фетален хемоглобин, който не съдържа бета вериги и, вероятно, е неуязвим за вирусни белтъци.
Хемоглобин без бета вериги се синтезира и при болни от таласемия, генетично заболяване, разпространено в регионите на Африка, където маларията е ендемична. В тези държави е ниска заболеваемостта от коронавирусна инфекция.
У нас също има имаше предположения за област Ямбол, тъй като повече от месец след началото на епидемията нямаше заболели, че това може да се дължи на носителството на гените на специфичен вид анемия – таласемия.
Възможен сценарий за развитие на COVID-19
Всичко започва с проникване на коронавируса в клетките, които носят „черен флаг”, специфични повърхностни белтъци – рецептори.
Сред тези клетки има имунни, които започва да образуват антитела, предизвикващи разрушаване на еритроцити, съдържащи хемоглобин, който се атакува от вирусни белтъци.
Всичко това води до кислороден глад и нарушаване на газовия обмен в белите дробове.
Паралелно в белодробната тъкан се развива възпаление. В тежки случаи то, нараствайки лавинообразно, се превръща в цитокинова буря.
Това води до разрушаване на белодробната тъкан, нарушение на функционирането на сърдечно-съдовата система, на черния дроб, бъбреците и дори на главния мозък.
Неефективност на апаратната вентилация
Лекарите отбелязват, че при 80% от включените на апаратна вентилация се стига до летален изход, особено при дълго приложение е възможно увреждане на белодробната тъкан, както поради недостатъчното овлажняване на въздуха, така и поради прекалено високото налягане. То може да доведе до разкъсвания или разтягания на тъканите и натрупване на течности в тях.
Белодробните нарушения при тежките случаи на COVID-19 са много подобни на последствията от височинна болест и могат да се използват само при определен режим, или изобщо да се заменят с обогатен с кислород въздух през дихателна маска.
Учените допускат, че за избягване на тежки усложнения ще помогнат антихистаминните препарати, кортикостероиди, медикаменти за потискане на излишния имунен отговор, имуносупресори, а също и преливане на кръв, позволяващо да се компенсира кислородния глад на тъканите.
Разнопосочни са данните за разработването на ваксина – от една страна се дават надежди, че това ще се случи от друга, бързата мутация на вируса ще забави тестването на формулата.