Ако редовно забравяте точната дума или усещате, че сте станали твърде мнителни, това е повод да се обърнете към лекар.

Деменцията често се бърка със загуба на памет. Но забравянето, дори и в клиничен стадий, това е само един от симптомите на старческо слабоумие. Не е обаче задължителен.

При деменция се увреждат или разрушават клетките на главния мозък. И то в различни негови части. При някои първи страдат областите, свързани със съхранението на спомени.

В другия случай под удар се оказват поведенческите функции. В трети клетъчното разрушение влияе на скоростта на мисленето, способността да се води разговор или за ориентация в пространството.

Колкото повече прогресира заболяването, толкова повече области на мозъка, то засяга. И не спира, докато напълно не изтрие личността на човека.

От старческо слабоумие днес страдат около 50 млн. души по света. Ежегодно към тях се добавят около по около 10 млн.

Видовете деменции са много – от известната на всички ни болест на Алцхаймер до разнообразни съдови нарушения, и не може да се излекува.

Провеждат се изследвания в тази насока, отчита се известен напредък в тази насока, но ефективна терапия, която да гарантира пълно излекуване, все още не е разработена.

Развитието на слабоумието обаче може да се спре, а някои негови симптоми могат да се повлияят така, че почти напълно да изчезнат. Най-важното е навреме да се забележат.

Какви са ранните симптоми на деменция

1.Затруднения при намиране на подходяща дума

„Върти ми се на езика, и не мога да се спомня”, в такива ситуации е бил почти всеки, дори млад и напълно здрав човек. Но едно е, ако тези случаи са еднократни и редки, и съвсем друго, ако започнат да се повтарят ден след ден.

Влошаването на способностите да се подбират думите, това е един от ранните и най-ярки признаци на настъпваща деменция.

2.Все по-често забравяне

Да забравим къде сме оставили ключовете или телефона, от време на време е нормално, особено ако си мислим за други неща, когато го правим.

Ако човек редовно губи вещи, не може да си спомни какво е ял на закуска или за какво е разговарял вчера със своя колега, това е признак за развиващи се когнитивни нарушения.

3.Тревожност, мнителност

Наивен оптимизъм – това е характерно за юношеската възраст. С напредването на годините всички ние ставаме малко или много циници, песимисти, преставаме да гледаме на света през розови очила.

Това е нормално, неблагоприятен признак е, че ако до вчера жизнерадостен човек започва да не се доверява на хората и на света, и да търси нещо лошо във всичко.

Голяма отстъпка, това е може би, защото стоката е с изтекъл срок на годност. Съседката ни черпи със сладкиш, най-вероятно се опитва да ни отрови. Предлагат ми нов проект, това е най-вероятно, защото всички други са се отказали от него.

Тревожност и мнителност, особено ако са се проявили в характера достатъчно рязко, това не е добър симптом.

4.Постоянни промени в настроението, депресия

Увреждането на мозъчните клетки може да повлияе на образуването на важни хормони, включително и такива, които регулират настроението. При много от страдащите от деменция в най-началния стадий на заболяването се е наблюдавала депресия.

5.Промени в личността

Не е важно в каква посока, те протичат. Възможно е вчерашният жизнерадостен екстраверт внезапно да е станал затворен и доста подозрителен. Или обратното, до неотдавна срамежлив човек изведнъж да се е превърнал в твърде общителен.

Всякакви промени в характера, темперамента, начинът на общуване – това е сигнал, на който трябва да се обърне внимание.

6.Нарушения на ориентацията във времето и пространството

Редовно не можем да си спомним кой ден от седмицата е днес? Или внезапно установяваме, че сме забравили краткия път до автобусната спирка, не съобразяваме къде се намира вратата на офиса, към който сме се запътили, макар и в него да сме били неведнъж.

Някакво нарушение възниква в мозъка, добре е, да изясним къде. И не е опасно, това.

7.Загуба на интерес към хобито

Апатия, намаляване на интереса към заниманията, които сме обичали да правим много години, било то спорт, колекциониране, опити да избягваме общуване, дори с близки приятели, това е още един симптом на прокрадваща се деменция.

8.Безцелност

Човек взема пазарската чанта все едно отива в магазина, но се връща без покупки, или обикаля из дома или офиса без видима цел.

Отново и отново задава едни и същи въпроси, макар да е получил отговори вече на тях. Такива поведенчески затруднения говорят за загуба на способност за планиране и съсредоточаване. Това също не е добър признак.

9.Загуба на способност за следене на логиката на разговора

Нарушенията във функционирането на мозъка не позволяват на човек да се фокусира върху темата на разговора. Постоянно се разсейва от странични неща.

Например, в разговор за ползата от ябълките може внезапно да си спомни за неща, които на практика не са свързани с основната тема. Какви вкусни ябълки е ял в градината на неговата баба, която е била огромна, а нейният дом е построен от дядо.

Заради загуба на способност за формулиране на ясно и кратка мисъл, човек се налага да се впуска в доста пространни нарушения, а през това време забравя какво е искал да каже.

10.Постоянно местене, криене и трупане на вещи

Криенето на очилата, за да не се загубят, а след това търсенето им из целия дом, отказване да се изхвърли вече морално остарялата или развалена техника или счупената мебел, а може би да ни потрябва. При прогресираща деменция подобни инциденти стават все по-изразени.

Какво да правим при ранни симптоми на деменция

Идеалният вариант е да си спомним, желателно е да си запишем всички тревожещи ни признаци и да се обърнем към личния лекар, който да ни даде направление за невролог.

Специалистът ще ни изслуша, ще ни разпита за начина на живот, ще погледне здравното ни досие, и може да ни предложи да си направим някои тестове.

Например, да си направим изследвания на кръв и урина, за кръвна захар, и хормони на щитовидната жлеза. Възможно е да ни направи кардиограма или ЯМР на главния мозък, но затова след разрешение от НЗОК.

На състоянието на мозъка влияят различни фактори – ендокринни нарушения, нарушения в обмяната на веществата, анемия, дефицит на витамини, нарушения на кръвоснабдяването, странични ефекти от приема на лекарства.

Преди да се говори за възможна деменция, то лекарят трябва да изключи тези състояния.

Ако все пак тези подозрения се потвърдят, специалистът ще подскаже какво трябва да се направи. При необходимост ще назначи препарати, които могат да поддържат клетките на мозъка и да ги защитят от увреждания.

Освен това ще е необходима промяна на начина на живот. Тези мероприятия са ефективна профилактика на деменция.

Повече движение

Физическата активност осигурява добро кръвоснабдяване на мозъка и му помага да се възстанови. Повече разходки, и колоездене, старайте се да посвещавате на тренировки поне 150 минути седмично.

Общуване

Дори и да нямате такова желание. Социалната активност е необходима на мозъка като въздух. Помага му повече да съхранява своята младост и здраве.

Тренирайте мозъка

Четете, решавайте главоблъсканици и кръстословици, учете китайски език, следете новините, старайте се всеки ден да научавате нещо ново.

Наспивайте се

Осигурете си поне 7-8 часа сън всеки, при проблеми със съня е задължително да се потърси консултация със специалист, на първо време невролог.

Следете за хранителния режим

За здравето на мозъка са най-подходящи зеленчуците, плодовете, риба, ядките и зехтина. Идеална е средиземноморската диета.

Не допускайте недостиг на витамини

Някои изследвания показват, че при ниски нива на слънчевия витамин е по-вероятно развитието на Алцхаймер и на други форми на деменция.

Внимателно трябва да се контролира и приема на витамини В и С, според американски учени