Бъдете особено внимателни към себе си, ако сте на възраст от 20 до 30 г. – хората от тази възрастова група.

През следващата година се очаква от шизофрения да се разболеят още 1,5 млн. души по цял свят. Факт е, че не всички ще разберат това веднага.

Защо шизофренията е опасна

Коварството на заболяването се състои в това, че неговите жертви искрено смятат, че са напълно здрави, и отказват да посещават лекар.

С времето психическото разстройство прогресира и лечението му става все по-трудно.

Финалът обикновено изглежда така – при страдащия от шизофрения поведението се променя, губи приятели и подкрепа, често остава без приятели, забравя елементарни правила за самообслужване. В крайна сметка става и опасен за околните и самия себе си.

Гласовете в главата му, които могат да му заповядат да пусне газовия котлон вкъщи и да драсне клечката, или например, да отмъсти на продавача, заради това че му е продал отровен хляб, според него, това е за тях шизофрениците.

Това психическо разстройство е невъзможно да се излекува напълно, но може да се контролира така, че да понижава качеството на живота на заболелия. И колкото по-рано започнем, толкова е по-голяма вероятността за успех.

Най-важното е да не се пропуснат най-ранните симптоми, които са доказателство за развитието на разстройството.

Топ 10 ранни симптоми на шизофрения

Още от пубертета трябва да си обръщаме внимание.

Въпреки стереотипите шизофренията е болест на младите.

Най-коварното десетилетие на живота е между 20 и 30 г., именно в този възрастов диапазон за първи път се открива това психическо разстройство. При децата под 12 г. и при тези над 40 г. заболяването започва рядко.

Ранните признаци на шизофрения са доста разнообразни, но могат да се откроят няколко общи момента.

1.Промяна на хигиенните навици

Например, до скоро човек си е мил зъбите по два пъти дневно, а от известно време си спомня за четката само от време на време. Ако изобщо си спомни.

Или до скоро си е сменял редовно дрехите, а сега редовно забравя да си сменя чорапите.

Също симптом, който трябва да насочи вниманието ни е флегматичността. Да предположим, че някой е имал навик да си взема душ за 5-10 минути, а сега тази процедура се отлага за 20 минути. На това също трябва да се обърне внимание.

2.Равнодушие към мнението на околните

Способността човек да не зависи от мнението на околните е полезна черта, но невинаги. Ако човек толкова не му пука кой е около него, че си позволява постоянно да си бърка в носа, или да си гризе ноктите, или със седмици да се разкарва с мръсна коса, това не е добър признак.

3.Промяна на социалните навици в посока самоизолация

Този симптом е най-лесен за разпознаване. Човек, който по-рано е бил екстроверт и лесно си е създавал приятелства, изведнъж започва да избягва контакти и се старае да не излиза от дома.

А ако излезе, се крие от чуждите погледи и се опитва колкото се може по-бързо да се върне обратно.

Понякога стремежът към социална изолация се проявява с увлечения по религии или философски течения.

4.Враждебност, подозрителност, агресивна реакция към критика

Не вярва на никого. Всички около него мислят само за себе си, а на него му желаят само злото.

Неговите убеждения са категорични, а всякакви насрещни аргументи се приемат на нож, като е склонен, дори на оскърбления и физическа агресия. Така се проявява развиващото се разстройство на психиката.

5.Неадекватни емоции

Например, по време на радостни събития човек може да изразява равнодушие или дори да плаче. Обратно, в трагични моменти той хихика или се държи твърде оживено.

Друг вариант – емоциите напълно изчезват. Човек става като робот, който не може да се разбере радва ли се или страда, харесва ли му случващото се около него или не. Понякога надигащата се шизофрения се проявява и в пълна загуба на емпатия – заболелият може спокойно да гледа сцени на мъчение на животни и хора.

6.Загуба на изразителност на погледа и на мимиката

Този симптом може да се характеризира с едно словосъчетание – скучно лице.

7.Сънни разстройства

Във всяка форма. Например, човек може да страда от безсъние или напротив, да започне да спи почти постоянно.

8.Проблеми с вниманието и концентрацията

На човек му става трудно да се съсредоточи върху една задача. Неговото внимание постоянно се разсейва, лесно прескача от тема на тема.

9.Поява на странни или ирационални убеждения

Например, човек изведнъж започва да вярва в теорията на заговорите. Или редовно прави странни предположения. Кога бъде попитан на какво се основават те, не може да даде отговор.

10.Неорганизирана реч

Общите признаци на неорганизираната реч се включват:

  • Често използване на неологизми – измислени думи, които имат значение само за този, който ги е създал;
  • Настойчивост, тоест повторението на едни и същи думи и твърдения;
  • Постоянно използване на римуващи думи, въпреки тяхната безсмисленост и оскърбление;
  • Неспособност за поддържане на разговора на зададената тема и пространствени разсъждения.

При симптоми на шизофрения при себе си или близък

Всички изброени по-горе признаци не е задължително да говорят за развитие на шизофрения. Възможно е те да са вследствие на стрес или от създали се житейски обстоятелства. Вероятно и ние така не сме разбрали.

И, да предположим, че човек се е затворил вкъщи и е престанал да се къпе, защото е преминал към дистанционна работа, при която почти не му се налага да излиза от вкъщи.

Въпреки това тези симптоми трябва да се наблюдават. Ако те станат по-силни изразени, възможно е те да се задълбочат, желателно е да се обсъдят с личния лекар, който може да даде насоки и евентуално направление.

Още по-добре – е направо да се обърнем към психотерапевт, който да помогне да установим от какво са предизвикани промените.

Ако шизофренията бъде „хваната” в ранен етап, е възможно да се коригира терапевтично – без приложение на медикаментозни средства.

В по-сложни случаи са необходими лекарства-антипсихотици.

Как да не се разболеем от шизофрения

Това е доста сложен въпрос, чийто отговор съвсем не е лесен. Учените все още не са разбрали напълно какви са механизмите за развитието на заболяването.

Предполага се, че го предизвикват едновременно няколко фактора – и по-точно, генетична предразположеност, на която се налагат някои травмиращи събития.

Ето какво може да увеличи риска от развитие на шизофрения:

  • Недохранване или вирусни заболявания, прекарани от майката по време на бременността.
  • Психическо или физическо насилие, преживяно в детството и през пубертета.
  • Твърде активна имунна система – нейната активност може да е предизвикана от скрито вътрешно възпаление или автоимунно заболяване.
  • Прием на психотропни вещества през пубертета или в юношеска възраст.

За съжаление, надежден способ за предотвратяване на шизофрения не съществува. Всичко, което можем да направим, да се стараем да избягваме потенциални фактори.

Действията следва са в тези направления:

  • Учете се да се справяте със стреса;
  • Редовно правете физически упражнения, спортът влияе благоприятно и на психическото здраве.
  • Ограничаване на алкохола, и тютюнопушене, а ако се употребяват наркотици, спирането им трябва да е водеща цел.
  • Яжте здравословна храна, в която се съдържат достатъчно витамини и хранителни вещества.

Това са общи препоръки, които важат не само за профилактика на шизофрения и други сериозни психически разстройства, но и например, за болести на вътрешните органи – сърце, черен дроб, бъбреци.

Може би за недопускането на развитието на шизофрения първата точка е най-важна, да се учим да управляваме стреса.

Не е нужно да си го налагаме да стане бързо, достатъчно е да се движим с малки стъпки в правилната посока към основната цел, нищо да не може да ни събори.