Спрете да съжалявате, че бързо забравяте важна информация. Тъй като можете да използвате текущия ѝ потенциал максимално. За това има няколко прости и ефективни техники.

Наука за паметта

За да се ориентирате в техниките за запомняне, първо нека разгледаме как работи паметта. Ако е загадка за вас, не сте изключение.

Учени и философи вече най-малко 2000 години се опитват да разберат, как функционира паметта, и все още се правят нови открития.

Например, за поредният пробив, в това направление група британски учени получи най-голямата премия в областта на невронауката – 1 милион евро.

Открили белтък в мозъка, който играе ключова роля във формирането и загубата на паметта. А колко още открития ни предстоят.

Според последните представи за работата на паметта, се открояват 3 нейни етапа.

Кодиране

Първият етап протича, когато наблюдавате някакво събитие или всяка друга информация. Същевременно мозъкът започва осъзнато да попива звуците, изображенията и прочие достъпни за сетивните органи данни.

Изследователите предполагат, че запомняме информация по-бързо и я съхраняваме по-дълго, ако подбираме към нея асоциации в процеса на семантичното кодиране.

Съхранение

Всички кодирани частици информация се съхраняват в различни участъци на мозъка. Неговите нервни клетки, неврони, обменят сигнали за постъпването на нови данни и създават между тях временни или дългосрочни връзки.

Именно активността на невроните и силата на тези връзки, според невробиолози, обезпечава работата на паметта.
Различава се два типа памет – краткотрайна и дълготрайна.

Възпроизвеждане

Накрая, за да се извлекат спомените от паметта, мозъкът се обръща към по-рано създадените невронни връзки. Повторното възпроизвеждане на информацията укрепва тези връзки и спомени.

Тайните на ефективното запомняне

1. Използвайте асоциации

Асоциациите играят водеща роля в работата на мнемотехниките – правилата и прийомите за ефективно запомняне. Ето и някои от най-популярните от тях.

• Аудиални асоциации – ной-мощното мнемонично средство – това е музиката, тъй като информацията е структурирана и подтиква към повторение.

Така, запомнянето на досадна песен е много по-лесно, отколкото дълга последователност от букви и думи.

2. Споделяте научената информация с другите хора

Както се казва, най-добрият начин за научаване на нова тема, е да се обясни на другите. В научните трудове наричат този феномен ефектът на протежето.

В рамките на едно от изследванията специалистите наблюдавали, как преразказът на научната информация влияе на успеха на студентите.

Учащите обяснявали новият материал на виртуален събеседник и в крайна сметка се установили няколко предимства на този подход.

Той помогнал на студентите да намерят пропуски в знанията и да ги структурират, а също и способствал за по-внимателно изучаване на предметите.

3. Конспектирайте новата информация на ръка

Има няколко причини, поради които записът на текст на ръка помага за запомняне по-добре, отколкото ако е писан на клавиатура – първата е, че се обръща повече внимание на писането.

4. Използвайте интервални повторения

Можете да се готвите дълго за изпити или просто да учите нещо за себе си, а след това мигновено да забравите всичко, което съвсем неотдавна добре сте запомнили.

Ако не повтаряме информацията редовно, я забравяме за няколко дни или седмица. Това е специфика на функцията на човешкия мозък.

За да запомните нещо за дълго, като чужди думи или професионална информация, е необходимо да я повтаряте през определен период от време. Тази техника се нарича интервално повторение.