На много деца – не само на първокласници, им е трудно да навлязат в напрегнатия ритъм на училищния живот, да изградят добри отношения с учители и връстници, да се приспособят към рязко нарасналите натоварвания.
Какви признаци говорят, че детето е преуморено, и е необходимо да забави темповете?
Моментът, когато за детето стане необходима вашата помощ, е много лесно да се пропусне.
А тъй като преумората се натрупва, последствията от нея могат да бъдат изключително сериозни, ако не се обърне внимание на някои сериозни признаци. Тези признаци могат да се забележат не само от учители и педиатри, но и от самите родители.
1. Нарушения на съня
Най-често преумората на детето се проявява именно под формата на нарушение на цикъла на сън и бодърстване, сред които са скърцането със зъби, потръпвания, трудности със заспиването, прекъсване на съня.
Около 8-10% от учениците могат да имат по-сериозни симптоми като нощно напикаване, апнея и лунатизъм.
Ако вечерта детето не може да заспи, а сутрин да се събуди, това трябва да е тревожен сигнал за родителите.
Решението в такава ситуация е, ако сте записали детето на няколко извънкласни занимания, е да го отпишете от един от кръжоците.
2. Проблеми с апетита
Хипорексия – отслабване на апетита, в случай на преумора най-често се случва при деца с невротичен характер, при толкова старателни и отговорни, твърде силно страдащи, заради това как ще премине денят в училище.
В най-тежките случаи може да се развие анорексия – пълна липса на апетит. Хиперрексията – повишен апетит, може да се предизвика от преумора, но също може да бъде признак на започващ захарен диабет, особено ако се съчетава с постоянна жажда и повишена честота на уринирането.
Затова пък резките изменения на хранителното поведение на детето е повод незабавно да се потърси педиатър.
3. Спад на имунитета и често боледуване
Много важен признак на преумората – рязкото увеличаване на честотата на простудните заболявания. При норма детето може да понесе от 4 до 6 остри вирусни инфекции годишно, без дългосрочни последствия за здравето.
Освен това, преумората може да съпътства повтарящите се незначителни повишения на телесната температура – до 37-37.2 градуса.
Не е рядкост продължителната субфебрилна температура при ученици.
В рамките на учебната седмица детето може да има леко повишена температура около 37.2-37.4 градуса, а през почивните дни и ваканцията се връщала към нормата, и такова редуване продължавало много дълго.
При липсата на други признаци на заболяванията на тези деца била открита термоневроза. В повечето случаи термоневрозата при децата в предучилищна възраст била предизвикана именно от преумора.
4. Постоянна умора
При хронична преумора детето има твърде малък запас от енергия – като пикът може да се наблюдава скоро след събуждане или обратно в края на деня, а в рамките на деня силите на детето бързо се изчерпват, дори и от елементарни занимания, неизискващи големи колебания.
5. Понижение на концентрацията, забравяне
Преумореното дете много трудно се концентрира върху което и да е занимание в рамките на някакъв значителен период от време.
От преумора също и паметта се влошава, и то в доста сериозна степен. Като поведенчески прояви, състоянието се свързва с апатия, отслабва интересът към всичко ново, появява се и вялост.