Канадски учени предупреждават бременните и техните лекари, че приемът на бензодиазепини може да увеличи риска от спонтанен аборт в първия триместър.
Става въпрос за популярни препарати против повишена тревожност – например, валиум и ксанакс.
Транквиланти и противогъбични опасни за бременността
Ани Бекард, която ръководила изследването, пояснява, че учените трябвало да проучат данни за 442 000 бременности, които били събрани в периода от 1998 до 2015 г. Приблизително 6% от тях завършили със спонтанен аборт.
1 от 100 жени, при които се случил спонтанен аборт, приемали в първия триместър бензодиазепини.
Авторите пресметнали, че приемът на такива лекарства увеличава вероятността от спонтанно прекъсване на бременността с 11%.
Учените отбелязват, че са установили връзка, но за това как тези препарати влияят на бременността засега не е известно.
И самите жени, и лекари трябва да помнят за възможните последствия от приема на транквиланти, преди да се назначават по време на бременност.
Необходимо е да се разглеждат и други, включително и немедикаментозни методи за намаляване на тревожността.
Противогъбични препарати също повишават риска от аборт
Рискът от развитие на млечница при бременност нараства с 10 пъти, а гъбични инфекции се развиват приблизително при всяка 10-та бременна.
Препаратът, който най-често се изписва на бъдещите майки против гъбичната инфекция, е флуконазол.
Лекарството обаче съвсем не е толкова безобидно и затова трябва да се изписва на жени, които очакват бебе, с повишено внимание.
Изследователи проучват данни за 30 000 бременности, които завършили със спонтанен аборт в период от 6 до 19 седмица.
За контролна група се използвали данни за 245 000 бременности, завършили успешно. Почти 70% от жените приемали флуконазол, докато очаквали бебе.
Оказва се, че жените, които приемали ниски дози от противогъбичното средство – 150 мг, 2 пъти по-често получавали спонтанен аборт, в сравнение с тези, които не са използвали препарата при бременност.
Изследователите, също от университета на Монреал, начело отново с Ани Бекард обясняват, че лекарството не увеличавало риска от мъртво раждане. Но високите дози повишавали риска от сърдечни пороци.