Главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев отново коментира правилата, по които трябва да стартира новата учебна година и евентуалната възможност за дистанционно обучение.

Списък с диагнози за дистанционно обучение на учениците

Експертният съвет по педиатрия ще изготви списък с диагнози при наличие на които децата ще имат възможност за дистанционно обучение, като изборът за формата ще се прави от родителите.

Д-р Кунчев отново посочи, че според проведените проучвания около 25% от родителите желаят децата им да учат дистанционно, като целта е да се минимизира риска от заразяване и внасяне на вируса у дома.

Изготвянето на списъка с диагнози може да създаде предпоставки за злоупотреби, като се изготвят фалшиви медицински документи, които да оправдаят дистанционното обучение.

Все пак и при този начин на обучение децата няма да изпускат от учебния материал и ще вървят заедно с техните съученици, които са в присъствена форма на обучение.

За немалко родители дистанционната форма на обучение може и да е по-добра, тъй като ще излиза по евтино. Няма нужда да дават на детето пари за джобни, нито пък за транспорт, ако училището е далече от дома. За сметка на това обаче някой ще трябва да се грижи за него, особено ако е по-малко.

За по-големите няма никакъв проблем да остават сами вкъщи, у нас законът позволява деца над 12 години да бъдат оставяни сами вкъщи, тоест от 6-ти клас нататък родителите могат да си ходят спокойно на работа, докато децата учат дистанционно.

Защо има опасност, ако дете под 12 г. бъде оставено само у дома

Ако детето е по-малко, се приема, че ако бъде оставено само съществува риск да се нарани, и това може да ангажира отговорността на родителите по Закона за закрила на детето и стартиране на процедури, които включват посещения на социален работник, изготвяне на доклади и т.н.

От Министерството на труда и социалната политика в тази насока предвидиха възможност при ново затваряне на училищата, родителите, които ще трябва да останат у дома да ги гледат, и нямат повече платен отпуск, да получават по една минимална работна заплата като социална помощ.

Според сега възприетото разрешение от Оперативния щаб, което все още се обсъжда, ако в даден клас бъде установен ученик с коронавирус, то всички се поставят под карантина и преминават към дистанционно обучение.

Карантината ще е с продължителност от 14 дни, след което ще се завръщат към присъствена форма на обучение. Това е основният алгоритъм за действие в училищата, ако при ученик бъде установен COVID-19.

По повод необходимостта от PCR тестове на учениците д-р Кунчев посочи, че процедурата ще е усложнена – общопрактикуващ лекар или инфекционист от съответната болница отправя искане за изследването, след това е необходимо одобрение от РЗИ. Само при този ред се осигурява заплащане на теста от НЗОК.

Защо не се планират тестове на контактни на заразен ученик

Не се планират масови тестове на всички контактни лица на ученика, тъй като според д-р Кунчев ползите от тях не са особено големи.

Напълно е достатъчно да се действа по предложения вариант – при положителен за COVID-19 ученик да се поставя под карантина само класа, от който е той.

Д-р Кунчев не посочва обаче какво се случва с учителите, които са преподавали на съответния клас, дали и те ще трябва да се поставят под карантина.

Ако и това бъде направено, то тогава учениците ще трябва да са присъствено, а учителите да им преподават дистанционно.

Според д-р Кунчев масовите тестове на всички контактни лица на учениците, които са установени като положителни за COVID-19, са ненужни, тъй като се установява колко са заразените към момента на вземането на пробите.

2 дни по-късно те може да са много повече, тъй като заразяването е станало по-късно. Тестовете на контактните лица на учениците ще са за сметка на НЗОК, тъй като те са осигурени по Закона за здравното осигуряване от държавния бюджет.

Очаква се забавяне на противогрипните ваксини тази година, тъй като в глобален мащаб търсенето е завишено.

Планирано е около 180 000 ваксини да се предоставят безплатни на възрастни над 65 г. и още толкова да бъдат пуснати за свободна продажба в аптеките, тоест общо 360 000 дози.

Най-вероятно цената също ще е по-висока от 20-30 лв. може да достигнат до 40-50 лв. и дори повече, предвид очертаващият се недостиг.