В изпълнение на Наредба №5 за стандартите за финансова дейност, които следва да се прилагат от всички държавни и общински лечебни заведения за болнична помощ, както и от комплексните онкологични центрове, бяха публикувани финансовите отчети на болниците с над 50% държавно участие в капитала за 3-тото тримесечие на 2019 г.

Варненската болница Св. Марина на второ място по приходи

Обхваща се периодът от 01.07.2019 до 31.07.2019 г. Това означава, че министърът на здравеопазването като представител на държавата държи основният пакет акции, а в някои от лечебните заведение делът на държавата достига и над ¾ от капитала.

Общият брой на лечебните заведения с мажоритарен собственик държавата съгласно публикуваният списък е 61.  

Според публикуваните на 25.11.2019 г. данни на сайта на здравното министерство най-голямата болница в България, поне откъм приходи е държавната болница в Пловдив „Св. Георги”, чиито приходи само за 3 месеца надхвърлят 110 млн. лева.

Салдото на болницата е положително, разходите са около 103 млн. лева, от тях за персонал са малко по-малко от половината, голяма част от тях най-вероятно за заплати – около 45 млн. лева. Процентното съотношение на разходи за персонал и общи разходи е около 44%.

Разходите за издръжка на най-голямото лечебно заведение по приходи в страната отчитат съвсем леко повишение спрямо година по-рано и са в размер на малко над 8,6 млн. лева. Но на фона на нарасналите приходи от 101 млн. лева до 110 млн., повишаването на това разходно перо само с 8000 лева е незначително.

На второ место по приходи е държавната болница във Варна – УМБАЛ „Св. Марина” с тримесечен приход от над 88 млн. лева.

Къде са в списъка на здравния министър столичните болници

В челната тройка по приходи се класира и УМБАЛСМ Пирогов с над 65 млн. лева. Тази сутрин бе съобщено за взрив на кислородната система станал в едно от вътрешните отделения на болницата, вследствие на който са загинали двама души на кислородна терапия.

Най-голямата по приходи столична болница е следвана от Университетската болница Св. Иван Рилски в София с над 62 млн. лева. Следвана по приходи от Александровска с 50 млн. лева и последна с лечебните заведения с над 40 млн. приходи за предпоследното тримесечие на 2019 г. е МБАЛ „Св. Анна” – град София.

Станалата печално известна Окръжна болница в Пазарджик отчита приходи за лятното тримесечие от малко над 18 млн. лева, а разходите за персонал са за около 10 млн. лева, или достигат 60%, високите възнаграждения в болницата се отразяват и на общото салдо.