Учени препоръчват на жените, които планират бременност, да съобщават на своя лекуващ лекар, ако приемат транквиланти.
Жените, които пият транквиланти от групата на бензодиазепините, са с повишен риск от извънматочна /ектопична/ бременност показва ново изследване, публикувано в рецензирано издание.
Как бензодиазепините повишават риска от извънматочна бременност
Транквилантите от бензодиазепиновата група са сред използваните препарати, които намаляват тревожността и успокояват. Сред тях са популярни средства като диазепам, феназепам и алпразолам.
В САЩ, където е проведено новото изследване, в продължение на година рецепта за тези лекарства получават приблизително 3,6% от жените на възраст.
За извънматочна бременност се говори, когато оплодената яйцеклетка не е разположена в матката, а в маточната /фалопиева/ тръба, шийката на матката или на коремната кухина.
Развитието на такава бременност може да е свързано с опасност за здравето и за живота, то изисква хирургично лечение.
Предходни изследвания показват, че транквилантите е възможно да влияят на съкращаването на фалопиевите тръби. Също е известно, че използването на тези препарати при бременност повишава риска от спонтанен аборт.
Затова учените решават да проверят, съществува ли връзка между приема на бензодиазепини и извънматочна бременност.
Близо 50% по-висок риск от извънматочна бременност при пиене на транквиланти
В изследването учените се обръщат към база данни, която съдържала информация за почти 1,7 млн. бременности. Почти 18 000 жени, данните на които са подложени на анализ, приемали транквиланти.
Извънматочна бременност при тях се развивала с 47% по-често, отколкото при жените, които не приемали такива препарати.
Жените, които планират бременност и приемат такива препарати, трябва да обсъдят със своя лекар могат ли да променят лечението, и след това постепенно да преминат към други препарати, преди да престанат да приемат противозачатъчни или да се пазят по друг начин.
Бъдещите майки, които нямат алтернативни варианти за промяна на лечението, трябва да уведомят своя лекуващ лекар, когато смятат да забременеят.
Мониторингът на бременността в нейното начало в такъв случай е от изключително голямо значение.
И без това началото на бременността е много уязвим период, през който рискът от спонтанен аборт е около 20% и затова е възприето да не се съобщава на познати, поне до 4-тия месец.