Антиретровирусната терапия превърна ХИВ от смъртна присъда в управляемо заболяване за тези, които могат да си позволят да платят за такова лечение. Заплахата от СПИН вече не е на дневен ред в развитите държави, където здравеопазването и жизненият стандарт са на относително добри нива.

Една ваксина за различни типове ХИВ в Тайланд и Южна Африка

По цял свят обаче, както и до преди 30 години, ХИВ си остава една от основните причини за смъртни случаи. Отнема почти милион човешки живота всяка година и принуждава много ХИВ-позитивни да дават последните си пари за лекарства.

Тази неблагоприятна обстановка може да се промени радикално в положителна посока единствено с ваксина.

Към този момент са тествани няколко експериментални версии на ваксина срещу ХИВ, но с променлив успех. Нито една от тях не е готова за широко приложение в медицинската практика.

Новата ваксина RV144, която допринесе за намаляване на риска от инфектиране с 31% в сравнение с плацебо, се разглежда като многообещаващ вариант.

Проблемът е в това, че ХИВ-вирусът е доста мутирал и в различните региони преобладават различни субтипове.

В Тайланд и в Южна Африка, например, най-разпространени са субтиповете В и С и те сериозно се различават.

Ваксината RV144 е насочена конкретно към Тайландския субтип на вируса тип В. Но дали ще бъде ефективна срещу южноафриканския тип С?

Доктор Грей от Университет в Южна Африка провежда изпитвания на тайландската ваксина в Африка. Тя ваксинира 100 здрави южноафрикански с RV144 и по-късно проверява за наличие на антитела срещу ХИВ и реакции на Т-клетки.

По-силна имунна реакция срещу тайландския ХИВ в Южна Африка

Имунните отговори на южноафриканците срещу ХИВ тип С се оказват, дори по-силни, отколкото тайландските против ХИВ тип В.

Антителата IgB, които се образуват от ваксинираните участници, образували по-стабилна връзка в лабораторни условия с южноафриканската версия на вируса, отколкото с тайландската.

Доктор Грей подчертава, че по-силна имунна реакция на ваксината възниква, независимо от възрастта и пола на доброволците.

Това недвусмислено показва, че ако изпитванията на ваксината RV144 първоначално са се провеждали сред южноафриканци, защитата от ХИВ-инфекция би била най-малко също толкова силна, както и в Тайланд.