Сан Франсиско е първият град в САЩ, където се въвежда забрана за продажба на електронни цигари. Забраната действа, докато не бъдат проведени изследвания за влиянието на електронните цигари на здравето на населението.

Как градските власти аргументират забраната за електронни цигари

Отнася се за устройства, които не са получили сертификат за безопасност от FDA – федералният надзорен орган за безопасност на храните и лекарствата.

Към този момент такъв сертификат няма нито една компания, която произвежда електронни цигари.

Градският съвет на Сан Франсиско във вторник гласува въвеждането на забрана за електронни цигари в града.

Забраната ще засегне както обикновени магазини, така и онлайн, които няма да могат да доставят електронни цигари на своите клиенти на адреси в града.

В Сан Франсиско е седалището на една от най-големите компании производители на електронни цигари в САЩ.

Представителите на дружеството твърдят, че подобна забрана само ще тласне потребителите към електронните цигари, а също и ще доведе до поява на черен пазар за електронни цигари.

Кметът на града има 10 дни, за да подпише приетият от градския съвет законопроект, но вече обяви, че подкрепя приетата забрана.

Според направените изявления аргументите са в посока защита на младежите и на бъдещите поколения граждани от пагубния навик.

„Това е епидемия”

Законът ще влезе в сила 7 месеца след неговото подписване. Не е изключено противниците му да опитат да го оспорят в съда.

Активистите, които подкрепят преустановяване на употребата на електронни цигари, казват, че производителите водят рекламна кампания, разчитаща на популяризиране на продуктите сред младежите.

Също активистите настояват за провеждане на мащабно изследване за влиянието на електроните цигари върху здравето. Те предполагат, че електронните цигари могат да тласнат непушилите в миналото хора към обикновени цигари.

Поддръжниците на забраната смятат, че компаниите производители на електронни цигари по нечестен начин се опитват да ги популяризират сред младежите.

Бягство от отговорност

Прокурорът на Сан Франсиско приветствал решението на градските власти за въвеждане на забрана за продажба на електронни цигари.

Позицията на FDA за регулиране на пазара на електронни цигари определя като бягство от отговорност.

По данни на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ, броят на американските тийнейджъри, използващи никотин съдържащи продукти, е нараснало с 36% за изминалата година.

Според федерален закон на САЩ, продажбата на тютюневи продукти се разрешава на лица на не по-малко от 18 години. В Калифорния и в още няколко щати възрастовата граница е 21 години.

Представители на най-големия производител на електронни цигари обявиха, че подкрепят намаляване използването на електронни цигари сред младежите.

Но според тях тези стъпки трябва да са комплексни и да предпазват младежите от преминаване към обикновени цигари.

Пълната забрана на електронни цигари може да тласне бившите възрастни пушачи, преминали към електронни цигари, към обикновени цигари.

Производителите смятат, че би могло да се мине без пълна забрана за продажба на електронни цигари.

Но трябва да стане задължително показването на документ за самоличност при продажба на такива и дори сканирането му.

Технология за разпознаване на лица

Сан Франсиско става първият град в САЩ, в който се въвежда забрана за полицията и за другите местни служби да използват технологията за разпознаване на лица.

Повечето от членовете на градския съвет за наблюдение гласували ЗА забраната.

Затова предложението на най-голямата компания производител на електронни цигари да се сканират документи за самоличност при продажба на цигари не може да се определи като приемливо.

У нас все още подобни дискусии дали да се забрани продажбата на електронни цигари, все още не се водят. Но изследванията, които потвърждават, че има рискове от употребата им за здравето, се увеличават, затова може би подобен обществен дебат предстои.

Евентуална забрана за продажба на електронни цигари може би ще залегне в някои от актовете за прилагане на Закона за храните или в Закона за здравето.