Въпросът за целесъобразността на ежедневното къпане се поставя пред родителите по най-различни причини. Някои искат да тормозят детето и така да си спестят главоболия, на други пък ги мързи, трети са принудени да пестят вода. Четвърти пък се безпокоят за състоянието на кожата на малчугана, не вреди ли нейния контакт с водата. Да къпем или да не къпем детето?
Разбира се, водните процедури са нужни на бебетата – къпането е първата физиотерапия за тях. Престоят във вода укрепва мускулите, помага на дихателните органи – спомага за правилно и равномерно дишане, влажният въздух пречиства носа и белите дробове. Водните процедури даряват на детето нови усещания, закаляват и помагат на детето по-лесно да заспи.
Къпаните деца имат по-голям апетит и нямат проблеми със заспиването, за разлика от тези, които цяла вечер са били в ръцете на мама. Но това не означава, че бебетата трябва да се къпят ежедневно.
Много водещи педиатри смятат, че ежедневното къпане на новородените няма хигиенен смисъл, защото бебетата на практика не се цапат.
Ежедневното къпане не е необходимо и за децата, които вече се захранват, започнали са да обикалят из дома или дори си играят в пясъчника. През това период е необходимо детето да се подмива и мие по веднъж дневно. Ръцете и лицето могат да се почистват с мокри кърпички. Също трябва да се следи и цялостната хигиена на детето, за да се избегне подсичане. Детето не трябва да стои с мокър памперс или с мръсни дрехи.
Ежедневното къпане може да е опасно
Лора Джена, доктор на медицинските науки, от Американската асоциация на педиатрите казва, че къпането повече от 3 пъти седмично може да навреди сериозно на кожата в ранна възраст. Честият престой във вода може да стане причина за екземи – заболявания, които предизвикват сухота и сърбеж. И възниква основно през първите 5 години.
Изследванията показват, че от екземи страдат най-често деца от богатите държави, където честото миене се е превърнало в част от масовата култура и един от показателите за благополучие. Но при къпането на бебета и малки деца трябва да се има предвид, че тяхната кожа е много по-нежна и по-тънка, отколкото на възрастните. Средствата за къпане и дори самата вода могат да станат причина за алергични реакции.
Освен това започналата в ранна възраст екзема често се последва от астма. В рисковата група са около половината деца, при които кожните заболявания са диагностицирани в ранна възраст.
Ако сте забелязали, че кожата на вашето дете е станала прекалено суха, лющи се и се зачервява, просто спрете да го къпете всеки ден и го наблюдавайте състоянието му. Като овлажняващо средство може да се използва специално детско масло. Ако за 3-5 години кожата се изчисти, това означава, че проблемът наистина идва от реакция към водата или към средството за къпане.
Защо пяната за вана е голямо зло?
Тестовете, проведени с детски продукти за вана, показват, че са неефективни - омекотяващите и овлажняващите им свойства са минимални, а ефектът е съпоставим с миене с течаща вода.
Трябва да се подбират такива детски шампоани и средства за къпане, в които няма парфюми и оцветители. А пяната за вана е абсолютно зло за детската кожа.