На последното заседание на Министерски съвет бе гласувана промяна в Устройствения правилник на здравното министерство, с която бяха дадени нови правомощия, допълнение към настоящите на здравния министър.
Здравният министър с повече власт в името на информационната сигурност
Според представената предварителна информация на сайта Министерския съвет чрез промяната в правилника се цели обезпечаване на отговорностите, за да се изпълнени Решение на Министерския съвет от месец април 2019 г.
С него здравният министър е определен за административен орган, към който следва да се създаде национален компетентен орган по мрежова и информационна сигурност за сферата на здравеопазването.
С решението си от април Министерският съвет изпълнява задължения, предвидени в Закона за киберсигурността, приет през 2018 г. В чл.16, ал.1 от нормативният акт се предвижда създаването на национален компетентен орган във връзка с информационната сигурност.
В приложение към закона е отбелязано, че това увеличаване на правомощията на здравния министър във връзка в киберсигурността произтича от транспонирането в българското законодателство на евродиректива, приета от Европейския парламент.
Новият текст на правилника на здравното министерство все още не е публикуван в правната информационна система на Министерския съвет, очаква се това да стане през следващата седмица.
Предвид съобщението на сайта на МС най-вероятно ще бъдат разширени правомощията на Специализираната администрация на здравното министерство и по-специално на дирекция „Електронно здравеопазване”.
Друга възможност е да се създаде специализирано звено, което е на пряко подчинение към здравния министър.
Как здравното министерство ще опазва медицинска информация
Но по всяка вероятност ще бъде допълнен чл. 40 от правилника на здравното министерство, в който са определени функциите на дирекция „Електронно здравеопазване”.
В т.12 от същата разпоредба е предвидено като задължение на експертите в дирекцията да се грижат за информационната сигурност, като въвеждат най-съвременните решения на софтуерната архитектура.
Промяната сякаш идва по поръчка след изтичането на данни за заплащаните данъци и осигуровки от физически и юридически лица български граждани от сървърите на НАП.