За да се разбере как възниква хепатита, трябва човек да има представа за работата на черния дроб. Лекарствените препарати, които приемаме или въвеждаме в организма, както и другите вещества, с кръвния поток постъпват в черния дроб.

Ензимната система на клетките на черния дроб – хепатоцитите, разрушава тези лекарства до метаболити – междинни вещества, които понякога са по-токсични от самите препарати.

Впоследствие метаболитите се разпадат до безвредни прости вещества и се извеждат от организма. Така черният дроб реализира своята функция по пречистване на кръвта от отравящи и ненужни на организма съединения.

Какво е това лекарствен хепатит?

Някои препарати сами по себе си притежават токсичност, но продуктите от тяхното разрушаване са безопасни и без проблем се извеждат с урината или фекалиите.

Ако пък тези метаболити са токсични от това страдат хепатоцитите. Ако тези препарати се приемат в големи дози или продължително време, ензимната система на черния дроб се изтощава, започва възпаление, и част от хепатоцитите могат да загинат.

Така се развива лекарствен хепатит. Според статистиката възниква в 1-28% от случаите на медикаментозна терапия. По неизвестни причини от него по-често страдат жени.

В зависимост от токсичността на лекарствата и продължителността на въздействието, лекарственият хепатит може много бързо да доведе до цироза на черния дроб, а в тежки случаи до чернодробна недостатъчност.

Токсичността за черния дроб също нараства при прием на едновременно няколко лекарства. Така, ако пиете едновременно 6 препарата, вероятността от развитието на лекарствени хепатит е 80%.

В някои случаи се развива само след многогодишен прием на хепатоксично лекарствено средство, в други – за развитие на лекарствен хепатит са достатъчно няколко дни.

Причини – антибиотици и други

Увреждане на черния дроб се предизвиква далеч не от всички лекарства, но списъкът съвсем не е толкова малък – в него има повече от хиляда наименования.

Разбира се, няма да ги изброяваме, но ще назовем само няколко групи. И по-точно към тях се отнасят препаратите против туберкулоза, някои антибиотици, сулфанидамиди, противовъзпалителни и хормонални препарати, такива, назначавани за лечение на гъбични инфекции.

Токсично въздействие могат да окажат диуретиците, средствата против епилепсия и аритмия, препарати за лечение на язви на стомаха и захарен диабет, а също и цитостатици.

Увреждащият потенциал на лекарствата върху черния дроб се усилва на фона на вече съществуващи заболявания на този орган като хронични хепатити, цирози, при едновременен прием на алкохол, въздействие на организма на химически вещества, бременности, при новородените, при хората в напреднала възраст, при бъбречна и чернодробна недостатъчност, недостиг на белтъци в менюто, при системни заболявания, повишена чувствителност към някакъв конкретен препарат.

Диагностика – биохимия на кръвта

Ако на болния се направи биохимичен кръвен анализ, в него се установява повишение на активността на чернодробните ензими – аминотрансфераза, алкална фосфатаза, повишава се и нивото на билирубина, а също и на някои глобулини.

Освен биохимичен анализ се извършва изследване на съсирваемостта на кръвта, изследване на фекалии и урина.

На ултразвук се вижда увеличение на черния дроб по размери, което само по себе си не позволява поставяне на диагноза лекарствен хепатит.

За диагностиката помагат внимателното снемане на анамнеза, а също и изключване на вирусен, автоимунен, алкохолен хепатит, цироза и други заболявания на черния дроб. В много случаи помага пробното спиране на приеманите препарати.