От детството са ни внушавали, че през зимата трябва да се обличаме топло. Съветът не е толкова лош, но изисква уточнения. В противен случай ви грози обилно потоотделяне и след това простуда.

Принцип №1 – многослойност

Слагането на няколко слоя дрехи помага, от една страна, да се съхрани топлината, а от друга – да се отведе излишната влага от тялото.

На първо място, това се отнася за торса. Именно неговото недостатъчно отопляне често става причина за измръзване на крайниците, тъй като организмът е принуден да хвърля всички ресурси за загряване на жизнено важни органи.

За да се избегне това, следва да се използва трислойна система за зимна екипировка.

1. Базов слой, отвеждащ влагата – термобельо – тениска с дълги ръкави и клин.
2. Среден затоплящ слой – блуза или пуловер.
3. Горен слой, защитаващ от вятър и влага – палто или яке.

Принципът на множеството слоеве трябва да се прилага и при затоплянето на другите части на тялото:

1. На краката могат да се сложат 2 чифта чорапи;
2. На обувките – допълнителна стелка;
3. Върху шапката – качулка;

Като горният слой – яке, обувки, трябва да бъдат достатъчно големи, че да се побере всичко останало.

Ако не се вземе предвид този нюанс, ще бъдете сковани в движенията или ще измръзнете по-бързо – така например, тесните обувки препятстват нормалното кръвообращение, тоест и естественото затопляне на стъпалата.

Принцип №2 – правилните материали

1. Базов слой

За цялата зима забравете за памука. Отлично попива влагата, която отделя тялото, но я оставя вътре. В крайна сметка се оказвате в мокра и студена фланелка и премръзвате до кости.

Добра алтернатива на памука е термобельото от високотехнологична синтетика или от мериносова вълна. Добре се справят с отвеждането на влагата от тялото, което остава сухо и поддържа комфортна температура.

Истината е, че синтетиката има недостатък – бързо натрупва неприятна миризма, съответно се налага да се пере по-често.

Добър избор също е и коприненото бельо. Отлично задържа топлината и не попива толкова силно влагата, колкото памука.

2. Среден и горен слой

Най-добър вариант за средния слой е поларената блуза или пуловер от естествена вълна.

При избора на горен слой следва да се взема предвид какво ще се прави навън при студено време.

Ако тежките шуби и палта са подходящи за разходка, при физическа активност – или работа навън, с тях ще бъде много неудобно.

Идеален избор за такива случаи са мембранните якета. Тези модели извеждат влагата и не ѝ позволяват да проникне вътре, устойчиви са на вятър и освен това са доста леки.

3. Крака

Чорапите отново не трябва да са памучни, а от качествена синтетика – полипропилен или вълна. Топлината няма да напусне краката ви, ако съвместите и двата варианта – тоест ги сложите един върху друг.

Обувките избирайте с висока и негумена подметка, тъй като гумата бързо пропуска студ. Основната и допълнителна стелка трябва да са от естествена кожа.

4. Глава

Памучните шапки не са за предпочитане. Много по-добре е плътно прилепваща шапка от вълна или акрил с полар.

Принцип №3 – отчитане на външните фактори и вида натоварване

1. Винаги отчитайте силата на студа в зависимост от него избирайте и дрехите. Например, термобельо от синтетика и вълна може да се подбере за различни температури.

2. Също в зависимост от времето регулирайте количеството слоеве дрехи. Ако се налага, сложете не два, а три чифта чорапи.